Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Rodzinne warsztaty w ROD "Niezapominajka"

  2021-05-28 13:43
  w2.jpg

  Działka jest źródłem radości dla dorosłych, którzy uprawiają ulubione rośliny, wypoczywają w cieniu drzew. Dla dzieci działka jest synonimem zakazów, miejscem w którym mają możliwość wykazania się umiejętnościami i zdobycia wiedzy, która pozostanie z nimi na zawsze. Działka stwarza naszym dzieciom, wnukom, siostrzeńcom, bratankom szansę kontaktu z naturą, wspólne odkrywanie i poznawanie uroków i dziwów świata przyrody. Działki dla naszych milusińskich mogą być ciekawsze od placu zabaw, bo ten fascynujący świat natury widziany na własne oczy nie za pośrednictwem komputera, tabletu, pozwala przeżyć niezwykłe przygody.

 • Komunikat Krajowego Zarząd Polskiego Związku Działkowców z dnia 28 maja 2021 roku w sprawie możliwości odbycia walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) w ROD na podstawie aktualnych regulacji prawnych związanych z pandemią

  2021-05-28 11:39

  Fotoomnia.com - Wykrzyknik w Czerwonym KoleW ostatnich dniach do Biura Krajowej Rady PZD wpłynęło wiele pytań dotyczących możliwości przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych (konferencji delegatów) w ROD. Zarządy ROD sugerując się informacjami medialnymi dotyczącymi łagodzenia przez Radę Ministrów obostrzeń związanych ze stanem epidemii uznają, że możliwość przeprowadzenia walnego zebrania w ROD została przywrócona.

 • List otwarty zarządu ROD "100 - lecia Zakładów Mięsnych" w Toruniu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda".

  2021-05-27 10:43

  List Mail Adres E - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Zwracam się z Pana z prośbą w imieniu zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "im. 100 - lecia Zakładów Mięsnych" w Toruniu, jak też wszystkich naszych działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców."

 • Wielkie świętowanie Jubileuszu 40 - lecia PZD w biurze Okręgu Toruńsko - Włocławskiego PZD

  2021-05-26 10:02

  Z okazji jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców siedziba Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD zmieniła się w historyczną galerię. Każdy odwiedzający biuro ma możliwość zapoznania się z historią Związku, dzięki wystawie związanej z 40 – letnim istnieniem PZD przygotowanej przez Okręgowy Zarząd. Sekretariat został przystrojony dwunastoma sztalugami wypełnionymi historycznymi informacjami o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, fotografiami związanymi z Okręgiem, a także Jednostką Krajową Polskiego Związku Działkowców. 

 • Rozmowy o przyszłości grudziądzkich ROD - spotkanie z Prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim

  2021-05-25 09:55

  W dniu 21 maja 2021 roku w Urzędzie Miasta Grudziądza odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim były problemy Rodzinnych Ogrodów Działkowych na terenie miasta. W spotkaniu udział wzięli – Prezes Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Piotr Gadzikowski oraz Prezydent Miasta Grudziądza – p. Maciej Glamowski, któremu towarzyszył Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami – p. Wojciech  Witkowski, a także Leśniczy Miejski – p. Mateusz Cieślakiewicz.

 • Jubileusz 40 - lecia PZD

  2021-05-25 09:47

  Bonum commune - hasło znajdujące się w logo 40 - lecia istnienia PZD oznacza dobro powszechne, jakim jest Polski Związek Działkowców dla całego społeczeństwa. 

  Zapraszamy do zapoznania się z przesłaniami związanymi z Jubileuszem 40 - lecia PZD. Specjalnie dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa zebraliśmy materiały w jednym miejscu, aby ułatwić ich odnalezienie. Treść niniejszego artykułu znajdą Państwo również w zakładce u góry naszej strony internetowej "Jubileusz 40-lecia PZD". 

 • Teren działek zamostowych w Toruniu odzyskuje swój dawny blask

  2021-05-24 12:26

  W dniu 21 maja 2021 roku nastąpiło przekazanie 28 nowo powstałych działek w ROD „Koło Kani” w Toruniu ich nowym użytkownikom. Dotychczas teren, na którym powstały działki był nieużytkiem, całkowicie zaśmieconym i zachwaszczonym powstałym w skutek uprzedniej częściowej likwidacji ROD i budowy mostu gen. Elżbiety Zawackiej. Obecnie, dzięki działaniom Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD teren został uporządkowany, całkowicie oczyszczony z nagromadzonych przez lata śmieci, a także ogrodzony celem zapewnienia bezpieczeństwa nowym użytkownikom. Wkrótce ta część ogrodu zostanie podłączona do sieci wodociągowej i energetycznej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Koło Kani” w Toruniu. Wśród osób, które wyraziły chęć nabycia prawa do działki znalazły się różne pokolenia, począwszy od emerytów, osoby w średnim wieku, młodych dorosłych z małymi pociechami, a także osoby bardzo młode, które niedawno rozpoczęły swoje dorosłe życie.

 • Obradował Krajowy Zarząd PZD

  2021-05-21 14:18

  W dniu 20 maja 2021 roku Krajowy Zarząd PZD pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego obradował na kolejnym posiedzeniu on-line. Krajowy Zarząd PZD zajął się tematem funkcjonowania biur Okręgów PZD w pierwszych 4 miesiącach tego roku. Był to okres, w którym w celu ochrony zdrowia pracowników, członków aktywu, działkowców oraz zapewnienia nieprzerwanego funkcjonowania pracy jednostek organizacyjnych w stanie epidemii obowiązywały wprowadzone przez Krajowy Zarząd PZD rozwiązania prawne umożliwiające dostosowanie pracy biur do stanu zagrożenia. 

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 20 maja 2021 r. w sprawie możliwości organizacji walnych zebrań (konferencji delegatów) w świetle aktualnych restrykcji epidemicznych

  2021-05-21 13:16

  W związku ze stopniowym luzowaniem przez Radę Ministrów obostrzeń związanych z obowiązującym stanem epidemii, Krajowy Zarząd PZD - podczas swojego ostatniego posiedzenia w dniu 20 maja br. – rozpatrywał kwestię  przywrócenia możliwości zwoływania i organizacji walnych zebrań (konferencji delegatów) w ROD. W wyniku przeprowadzonej analizy prawnej oraz kompleksowym omówieniu tego zagadnienia, Krajowy Zarząd PZD postanowił wydać następująca informację: 

 • Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Azoty I” we Włocławku

  2021-05-20 11:56

  W dniu 18 maja 2021 roku odbyła się wizyta Prezesa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Piotra Gadzikowskiego wraz z Pierwszym Wiceprezesem Okręgu – Leszkiem Konefałem, członkiem Okręgowego Zarządu – Stanisławem Mrówczyńskim i insp. ds. administracyjnych – Oliwią Ciechomską w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Azoty I” we Włocławku. Wizyta w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Azoty I” we Włocławku była doskonałą okazją do uhonorowania Pana Mirosława Rogiewicza – Krajowego Instruktora SSI, wieloletniego działkowca ROD „Azoty I” we Włocławku odznaką „Za Zasługi dla PZD”.

 • Szkolenie dla nowych użytkowników działek

  2021-05-20 11:54

  ZSK a rozwój sektorów. Zapraszamy na webinar! - Zintegrowany System KwalifikacjiW dniach 18 i 19 maja 2021 roku odbyła się druga tura szkoleń dla nowych użytkowników działek prowadzona w postaci webinarium. Szkolenie w takiej formie zostało przeprowadzone po raz pierwszy w czerwcu 2020 roku i zostało bardzo dobrze odebranie przez słuchaczy. Obecnie szkolenia prowadzone są w oparciu o uchwałę numer 3/1/2021 Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD podjętą w dniu 1 lutego 2021 roku.

 • W dniu 18 maja 2021 roku we Włocławku dokonano odsłonięcia i poświęcenia „Tablicy Papieskiej Jana Pawła II”, której głównym pomysłodawcą jest Krajowy Instruktor SSI – Mirosław Rogiewicz.

  2021-05-20 10:51

  Dnia 18 maja, minęła 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły, który 16 października 1978 r. wybrany został papieżem - Janem Pawłem II. Kanonizacja Jana Pawła II miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie na placu Świętego Piotra, podczas której błogosławiony papież – Jan Paweł II – został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

 • Zapraszamy po odbiór zaproszeń na Walne Zebrania w 2021 roku

  2021-05-20 09:56

  W 2020 roku niewielka liczba Rodzinnych Ogrodów Działkowych miała możliwość przeprowadzenia Walnego Zebrania Sprawozdawczego w normalnym trybie. W znacznym stopniu ograniczyło to świadomość działkowców w zakresie działań podejmowanych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także uniemożliwiło samodzielne przedstawienie własnego zdania oraz pomysłów na forum wszystkich użytkowników działek.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2021-05-19 15:29

  W sprzedaży jest już najnowszy, czerwcowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej, bezpiecznej dostawy!

 • Czerwcowy numer „Mojego Ogródka” dostępny od dziś na rynku!

  2021-05-19 15:22

  „Mój Ogródek” możesz mieć w wersji tradycyjnej – papierowej lub znacznie wygodniejszej – cyfrowej: adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS: https://apple.co/2TdaoGH. Czerwiec to pracowity czas na działce. Aby nie przeoczyć ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym terminie, warto zajrzeć do dodatku specjalnego „Mojego Ogródka” – Letnie cięcie roślin ozdobnych. Dzięki praktycznym wskazówkom zawartym w artykule, nasze rośliny będą zdrowsze, a działka zyska na wyglądzie! Koniecznie przeczytaj także artykuł – „Czym zwalczać szkodniki roślin”, który wraz z artykułem – „Czym zwalczać choroby roślin”, opublikowanym w poprzednim, majowym numerze „Mojego Ogródka”, stanowią razem kompendium wiedzy ochroniarskiej.

 • List otwarty Anny Bołądź - działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wodnik" w Toruniu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-18 14:39

  Grafika wektorowa Pióro kałamarz, obrazy wektorowe, Pióro kałamarz ilustracje i kliparty"Jako działkowiec z młodszego pokolenia doceniam możliwość spędzania wolnego czasu z rodziną na łonie natury, gdzie przy okazji moge uprawiać ekologiczne warzywa i owoce na własne potrzeby. Jednocześnie mam świadomość istniejących zmian klimatycznych oraz konieczności podjęcia wszelkich działań zmierzających do oszczędzania wody czy stosowania odnawialnych źródeł energii."

 • Społeczne prace porządkowe na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "im. Adama Mickiewicza" w Toruniu

  2021-05-18 11:11

  Ostatni weekend minął działkowcom z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „im. Adama Mickiewicza” w Toruniu pod znakiem ciężkiej pracy dla dobra ogółu. W sobotę – 15 maja 2021 roku na terenie ogrodu zorganizowane zostały prace społeczne, w których udział wzięło kilku działkowców z ROD.

  Głównym zadaniem było uporządkowanie po zimie dużego terenu wokół świetlicy i biura zarządu ROD. Społecznicy skosili wysoką już trawę, wygrabili z terenu liście, które wraz z nadejściem zimy zgubiły rosnące na terenie ROD brzozy, a także wypielili rabatę idącą wzdłuż całej świetlicy.

 • List otwarty Leszka Konefała - Krajowego Instruktora SSI w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:40

  Grafika wektorowa Pióra gęsie pióro, obrazy wektorowe, Pióra gęsie pióro ilustracje i kliparty"Szanowny Panie Ministrze, zwracam się do Pana z prośbą, jako jeden z ponad milionowej rzeszy działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Moja prośba dotyczy objęcia działkowców możliwością czynnego udziału w korzystaniu z przywilejów płynących z Programu "Moja Woda"."

 • List otwarty Krystyny Zielińskiej - wieloletniej pasjonatki ogrodnictwa działkowego w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:34

  Napisać List Mail - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Panie Ministrze, ufam,  znane jest Panu Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców. Jestem jedną z ponad milionowej rodziny tego stowarzyszenia przedstawicielką, a pismo, jakie do Pana kieruję jest głosem w imieniu wielu."

 • List otwarty wieloletniego działkowca - Pani Marioli Wojciechowskiej w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:25

  Adres E Mail List Wyślij - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Kieruję do Pana ninijeszy list jako wieloletnia użytkowniczka działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym zrzeszonym w strukturach Polskiego Związku Działkowców. Pragnę zwrócić uwagę Pana Ministra, iż ja oraz tysiące innych działkowców zostało wykluczone z możliwości otrzymania dotacji w ramach programu "Moja Woda"."

Facebook