Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Teren działek zamostowych w Toruniu odzyskuje swój dawny blask

  2021-05-24 12:26

  W dniu 21 maja 2021 roku nastąpiło przekazanie 28 nowo powstałych działek w ROD „Koło Kani” w Toruniu ich nowym użytkownikom. Dotychczas teren, na którym powstały działki był nieużytkiem, całkowicie zaśmieconym i zachwaszczonym powstałym w skutek uprzedniej częściowej likwidacji ROD i budowy mostu gen. Elżbiety Zawackiej. Obecnie, dzięki działaniom Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD teren został uporządkowany, całkowicie oczyszczony z nagromadzonych przez lata śmieci, a także ogrodzony celem zapewnienia bezpieczeństwa nowym użytkownikom. Wkrótce ta część ogrodu zostanie podłączona do sieci wodociągowej i energetycznej Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Koło Kani” w Toruniu. Wśród osób, które wyraziły chęć nabycia prawa do działki znalazły się różne pokolenia, począwszy od emerytów, osoby w średnim wieku, młodych dorosłych z małymi pociechami, a także osoby bardzo młode, które niedawno rozpoczęły swoje dorosłe życie.

 • Obradował Krajowy Zarząd PZD

  2021-05-21 14:18

  W dniu 20 maja 2021 roku Krajowy Zarząd PZD pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego obradował na kolejnym posiedzeniu on-line. Krajowy Zarząd PZD zajął się tematem funkcjonowania biur Okręgów PZD w pierwszych 4 miesiącach tego roku. Był to okres, w którym w celu ochrony zdrowia pracowników, członków aktywu, działkowców oraz zapewnienia nieprzerwanego funkcjonowania pracy jednostek organizacyjnych w stanie epidemii obowiązywały wprowadzone przez Krajowy Zarząd PZD rozwiązania prawne umożliwiające dostosowanie pracy biur do stanu zagrożenia. 

 • KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 20 maja 2021 r. w sprawie możliwości organizacji walnych zebrań (konferencji delegatów) w świetle aktualnych restrykcji epidemicznych

  2021-05-21 13:16

  W związku ze stopniowym luzowaniem przez Radę Ministrów obostrzeń związanych z obowiązującym stanem epidemii, Krajowy Zarząd PZD - podczas swojego ostatniego posiedzenia w dniu 20 maja br. – rozpatrywał kwestię  przywrócenia możliwości zwoływania i organizacji walnych zebrań (konferencji delegatów) w ROD. W wyniku przeprowadzonej analizy prawnej oraz kompleksowym omówieniu tego zagadnienia, Krajowy Zarząd PZD postanowił wydać następująca informację: 

 • Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Azoty I” we Włocławku

  2021-05-20 11:56

  W dniu 18 maja 2021 roku odbyła się wizyta Prezesa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD – Piotra Gadzikowskiego wraz z Pierwszym Wiceprezesem Okręgu – Leszkiem Konefałem, członkiem Okręgowego Zarządu – Stanisławem Mrówczyńskim i insp. ds. administracyjnych – Oliwią Ciechomską w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Azoty I” we Włocławku. Wizyta w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Azoty I” we Włocławku była doskonałą okazją do uhonorowania Pana Mirosława Rogiewicza – Krajowego Instruktora SSI, wieloletniego działkowca ROD „Azoty I” we Włocławku odznaką „Za Zasługi dla PZD”.

 • Szkolenie dla nowych użytkowników działek

  2021-05-20 11:54

  ZSK a rozwój sektorów. Zapraszamy na webinar! - Zintegrowany System KwalifikacjiW dniach 18 i 19 maja 2021 roku odbyła się druga tura szkoleń dla nowych użytkowników działek prowadzona w postaci webinarium. Szkolenie w takiej formie zostało przeprowadzone po raz pierwszy w czerwcu 2020 roku i zostało bardzo dobrze odebranie przez słuchaczy. Obecnie szkolenia prowadzone są w oparciu o uchwałę numer 3/1/2021 Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego PZD podjętą w dniu 1 lutego 2021 roku.

 • W dniu 18 maja 2021 roku we Włocławku dokonano odsłonięcia i poświęcenia „Tablicy Papieskiej Jana Pawła II”, której głównym pomysłodawcą jest Krajowy Instruktor SSI – Mirosław Rogiewicz.

  2021-05-20 10:51

  Dnia 18 maja, minęła 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły, który 16 października 1978 r. wybrany został papieżem - Janem Pawłem II. Kanonizacja Jana Pawła II miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie na placu Świętego Piotra, podczas której błogosławiony papież – Jan Paweł II – został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

 • Zapraszamy po odbiór zaproszeń na Walne Zebrania w 2021 roku

  2021-05-20 09:56

  W 2020 roku niewielka liczba Rodzinnych Ogrodów Działkowych miała możliwość przeprowadzenia Walnego Zebrania Sprawozdawczego w normalnym trybie. W znacznym stopniu ograniczyło to świadomość działkowców w zakresie działań podejmowanych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a także uniemożliwiło samodzielne przedstawienie własnego zdania oraz pomysłów na forum wszystkich użytkowników działek.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2021-05-19 15:29

  W sprzedaży jest już najnowszy, czerwcowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej, bezpiecznej dostawy!

 • Czerwcowy numer „Mojego Ogródka” dostępny od dziś na rynku!

  2021-05-19 15:22

  „Mój Ogródek” możesz mieć w wersji tradycyjnej – papierowej lub znacznie wygodniejszej – cyfrowej: adnroid https://bit.ly/3kjiWb3; IOS: https://apple.co/2TdaoGH. Czerwiec to pracowity czas na działce. Aby nie przeoczyć ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym terminie, warto zajrzeć do dodatku specjalnego „Mojego Ogródka” – Letnie cięcie roślin ozdobnych. Dzięki praktycznym wskazówkom zawartym w artykule, nasze rośliny będą zdrowsze, a działka zyska na wyglądzie! Koniecznie przeczytaj także artykuł – „Czym zwalczać szkodniki roślin”, który wraz z artykułem – „Czym zwalczać choroby roślin”, opublikowanym w poprzednim, majowym numerze „Mojego Ogródka”, stanowią razem kompendium wiedzy ochroniarskiej.

 • List otwarty Anny Bołądź - działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wodnik" w Toruniu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-18 14:39

  Grafika wektorowa Pióro kałamarz, obrazy wektorowe, Pióro kałamarz ilustracje i kliparty"Jako działkowiec z młodszego pokolenia doceniam możliwość spędzania wolnego czasu z rodziną na łonie natury, gdzie przy okazji moge uprawiać ekologiczne warzywa i owoce na własne potrzeby. Jednocześnie mam świadomość istniejących zmian klimatycznych oraz konieczności podjęcia wszelkich działań zmierzających do oszczędzania wody czy stosowania odnawialnych źródeł energii."

 • Społeczne prace porządkowe na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "im. Adama Mickiewicza" w Toruniu

  2021-05-18 11:11

  Ostatni weekend minął działkowcom z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „im. Adama Mickiewicza” w Toruniu pod znakiem ciężkiej pracy dla dobra ogółu. W sobotę – 15 maja 2021 roku na terenie ogrodu zorganizowane zostały prace społeczne, w których udział wzięło kilku działkowców z ROD.

  Głównym zadaniem było uporządkowanie po zimie dużego terenu wokół świetlicy i biura zarządu ROD. Społecznicy skosili wysoką już trawę, wygrabili z terenu liście, które wraz z nadejściem zimy zgubiły rosnące na terenie ROD brzozy, a także wypielili rabatę idącą wzdłuż całej świetlicy.

 • List otwarty Leszka Konefała - Krajowego Instruktora SSI w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:40

  Grafika wektorowa Pióra gęsie pióro, obrazy wektorowe, Pióra gęsie pióro ilustracje i kliparty"Szanowny Panie Ministrze, zwracam się do Pana z prośbą, jako jeden z ponad milionowej rzeszy działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców. Moja prośba dotyczy objęcia działkowców możliwością czynnego udziału w korzystaniu z przywilejów płynących z Programu "Moja Woda"."

 • List otwarty Krystyny Zielińskiej - wieloletniej pasjonatki ogrodnictwa działkowego w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:34

  Napisać List Mail - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Panie Ministrze, ufam,  znane jest Panu Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców. Jestem jedną z ponad milionowej rodziny tego stowarzyszenia przedstawicielką, a pismo, jakie do Pana kieruję jest głosem w imieniu wielu."

 • List otwarty wieloletniego działkowca - Pani Marioli Wojciechowskiej w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:25

  Adres E Mail List Wyślij - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay"Kieruję do Pana ninijeszy list jako wieloletnia użytkowniczka działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym zrzeszonym w strukturach Polskiego Związku Działkowców. Pragnę zwrócić uwagę Pana Ministra, iż ja oraz tysiące innych działkowców zostało wykluczone z możliwości otrzymania dotacji w ramach programu "Moja Woda"."

 • Apel Dominiki i Sebastiana Wiączek - działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Budowlaniec" w Grudziądzu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda"

  2021-05-17 13:16

  List od Mikołaja"Bez wody nie ma plonów, ale tylko rozważne podlewanie upraw zapewni nam obfite oraz zdrowe zbiory. Nasz ogród prowadzony jest w sielskim stylu. Dużą wagę przywiązujemy do ekologii, dlatego w naszym ogrodzie znajdują się pojemniki do zbierania deszczówki, dzięki czemu oszczędzamy wodę." 

 • List Zofii Radtke - Instruktora SSI Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Mikołaja z Ryńska" w Grudziądzu w sprawie objęcia działkowców programem "Moja Woda".

  2021-05-17 13:09

  Index of /Grafika/foto logo"Zwracam się z odezwą w imieniu własnym, ale także działkowców, dla których ogród działkowy to wspaniałe miejsce na relaks, ale także jest niezastąpiona w utrzymaniu kondycji fizycznej."

 • Ogród z duszą, kolorowy i pozytywny

  2021-05-17 08:44
  biale_kwiaty.jpg

  W dobie pandemii, świat znacznie zwolnił, skłaniając nas do wsłuchania się w rytm natury, dotknąć, powąchać, posmakować. Zabiegani, pełni obaw o zdrowie swoje i bliskich, zapomnieliśmy, że przyroda od wieków daje nam wskazówki, jak należy ją traktować, by odwdzięczyła się tym co ma najpiękniejsze. Nasze działki przeżywają teraz swoje kwitnące „pięć minut”, już pachnie bzem, a na twarzach działkowców pojawia się coraz szerszy uśmiech, bo wszystko dookoła się zieleni. Taki azyl to radość i spokoju , zapominamy o wszystkich złych sprawach, przenosimy się do innego zmysłowego świata.

 • Uwolnieni z zaszufladkowania.

  2021-05-15 18:09
  drzewko.jpg

  Trwająca od ponad roku pandemia i wiążące się z jej przeciwdziałaniem obostrzenia doprowadziły do „zaszufladkowania” ludzi w swoich mieszkaniach. Obawa o zdrowie własne i najbliższych spowodowała konieczność maksymalnego odizolowania się od otoczenia, w tym możliwości częstego korzystania z uroków swojej działki w przypadku gdy konieczne było korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. W tym roku dodatkowo wiosna nam się lekko spóźniła. Stąd też, teraz gdy Rząd RP luzuje obostrzenia, z dnia na dzień spada ilość zachorowania na COVID-19, a wciąż rośnie ilość zaszczepionych, możemy pełnymi garściami czerpać radość z posiadanych działek w ROD. 

 • Ogólnodostępna biblioteka w ROD "Budowlaniec" w Grudziądzu.

  2021-05-15 15:49
  czytanie_w_fotelu.jpg

  Jednym z głównych celów przyświecających Polskiemu Związkowi Działkowców jest działalność oświatowa, poszerzająca wiedzę z zakresu ogrodnictwa działkowego jak i ochrony środowiska naturalnego. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Budowlaniec” w Grudziądzu postanowił wpisać się w te cele poprzez szersze udostępnienie wydawnictw wydawanych przez PZD, w tym celu utworzona została ogólnodostępna biblioteczka. Miejsca, w którym można przysiąść w fotelu i poczytać na miejscu lub wziąć książkę ze sobą na działkę bądź do domu, a potem zwrócenie jej, tak by inni działkowcy mogli skorzystać z możliwości z oferty wydawniczej

 • Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD z dnia 13 maja 2021 r.

  2021-05-14 15:17
  zarzad_13.05.2021_r..jpg

  W dniu 13 maja 2021 roku obyło się w trybie zdalnym 12 posiedzenie Krajowego Zarządu PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD – Pan Eugeniusz Kondracki. Prezes PZD podsumował przebieg VIII uroczystego posiedzenia Krajowej Rady PZD z okazji rozpoczęcia obchodów Jubileuszu 40-lecia PZD, w którym udział wzięli również członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz zasłużeni działacze Związku. 

Facebook