Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Epidemia a walne zebrania ROD

  2020-06-26 15:48

  Epidemia wymusiła nowe spojrzenie na przepisy dotyczące walnych zebrań. Ich organizacji w „zwykłym” trybie to ryzyko dla zdrowia, a nawet życia działkowców;  często też naruszenie przepisów epidemiologicznych. Dlatego KR PZD dokonała interpretacji Statutu PZD. Jej efektem jest nowa gama rozwiązań dla ROD.

 • IV Posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2020-06-26 15:46

  W dniu 25 czerwca 2020 r. odbyło się IV posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Pan Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD. Było to drugie w historii i drugie z kolei posiedzenie Krajowej Rady PZD przeprowadzone online. W trakcie posiedzenia zgodnie z zapowiedziami rozstrzygnięta została kwestia walnych zebrań sprawozdawczych 2020 r., które bez wyjątku zostały odwołane na początku epidemii COVID-19.

 • Informator działkowca lipiec 2020

  2020-06-26 11:28

  W lipcowym informatorze działkowca m.in. o walnych zebraniach w ROD; apelu PZD do Ministra Klimatu o objęcie działkowców programem „Moja woda”; segregacji śmieci w ogrodach działkowych; dostępie do ROD w czasie pandemii koronawirusa oraz o inwazyjnych gatunkach obcego pochodzenia (IGO). Zachęcamy do lektury !

 • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie realizacji planów inwestycji i remontów w ROD w 2019 roku

  2020-06-26 10:15

  Krajowy Zarząd na posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2020 roku a Krajowa Rada PZD w dniu 25 czerwca 2020 r. zapoznali się z analizą w sprawie zrealizowanych w PZD inwestycji i remontów w ROD w 2019 roku. Materiał został przygotowany w oparciu o uzyskane przez pion inwestycyjny okręgowych zarządów PZD informacje z rodzinnych ogrodów działkowych.

 • Czytajcie „działkowca”!

  2020-06-24 12:16

  Działki nie bez powodu zyskują na popularności – to remedium na stres i zmęczenie, źródło zdrowych i tanich owoców i warzyw, możliwość zdrowego ruchu na świeżym powietrzu a także bezpiecznej rekreacji dla całej rodziny. Z pewnością warto więc sięgnąć po najnowszy, lipcowy numer miesięcznika „działkowiec”, pełen aktualnych porad i inspiracji na rozpoczynający się letni sezon w ogrodach!

 • Lipcowy „Mój Ogródek” na rynku od 23 czerwca! W każdym numerze czekają na Was praktyczne informacje i inspiracje ogrodnicze!

  2020-06-24 12:01

  W bieżącym „Moim Ogródku” znajdziecie praktyczne tematy dotyczące zarówno roślin ozdobnych, np.: rozmnażanie krzewów liściastych, prace pielęgnacyjne na lipcowej rabacie, dobór najlepszych gatunków roślin pnących – tzw. rekordzistów, warzyw, np. – uprawa pomidorów w pojemnikach, ściółkowanie warzyw trawą, jak i sadu, np. – tniemy maliny, dobieramy najlepsze śliwkowe zestawy.

 • Okręg Toruńsko – Włocławski PZD skorzystał z Tarczy Antykryzysowej

  2020-06-23 10:10
  tarcza_antykryzysowa.jpg

  Dzięki informacjom przekazanym przez Jednostkę Krajową Polskiego Związku Działkowców zamieszczonym w komunikacie Krajowego Zarządu PZD z dnia 7 maja 2020 roku w sprawie częściowego zwolnienia jednostek PZD z obowiązku odprowadzania składek ZUS w ranach Tarczy Antykryzysowej, Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD po przeanalizowaniu kryteriów, a także zasad zwalniania ze składek, wystąpił w dniu 13 maja br. z wnioskiem do lokalnego Oddziału ZUS.

 • Wakacje na RODOS znów w cenie. W Toruniu brak wolnych działek

  2020-06-23 09:21

  W dobie pandemii gwałtowanie wzrosło zainteresowanie ogródkami działkowymi. W górę poszybowały też ceny. Przed pandemią działkę w Toruniu mogliśmy nabyć za kilka tysięcy. W tej chwili stawki nie schodzą poniżej 15 tys.,  a górnej granicy cenowej nie widać- czytamy w Nowościach Dziennik Toruński.

 • Webinarium - szkolenie dla nowych użytkowników działek.

  2020-06-19 12:36
  160050.jpg

  W dniach 17 i 18 czerwca 2020 roku odbyła się kolejna, druga już, tura szkolenia dla nowych użytkowników działek prowadzona w postaci webinarium. Jest to innowacyjne rozwiązanie szkoleń wprowadzone w Okręgu Toruńsko – Włocławskim w maju br. Przed działkowcami jest jeszcze jedna tura takiego szkolenia zaplanowana na 7 i 8 lipca 2020 roku.

 • Pracę po przerwie spowodowanej pandemią podjęła Komisja ds. odznaczeń związkowych Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD.

  2020-06-19 12:25
  DSC_0185-1.jpg

  Dnia 19 czerwca 2020 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. odznaczeń działającej przy Okręgowym Zarządzie Toruńsko – Włocławskim PZD. Komisja rozpatrzyła w  sumie 31 wniosków o przyznanie odznak PZD nadesłanych przez Rodzinne Ogrody Działkowe.

 • Pandemia jest, ale trzeba rozwijać ogród.

  2020-06-19 12:20
  20200618_160237.jpg

  W dniu 18 czerwca 2020 roku odbyło się Walne zebranie sprawozdawcze działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elizy Orzeszkowej” w Toruniu. Wcześniej zaplanowane walne zebranie nie mogło dojść do skutku z uwagi na zaistniałą sytuację w kraju. Frekwencja na zebraniu to obecnych 22 działkowców na 63 uprawnionych do uczestnictwa w walnym, co stanowi 35 % i można śmiało powiedzieć, iż jest ona porównywalna do lat ubiegłych.

 • Podziękowania od „Zielonego zakątka” w Grudziądzu za dowód jedności w walce z koronawirusem.

  2020-06-19 09:37
  701.jpg

  Pandemia Covid 19, od przeszło trzech miesięcy nie pozwalała na cotygodniowe spotkania w Klubie Działkowym „Zielony Zakątek” w Grudziądzu. Na naszych spotkaniach można podzielić się własnym doświadczeniem oraz nauczyć się min. wykonywania pięknych rzeczy, nieznanymi dotychczas technikami rękodzielniczymi, ale przede wszystkim miło spędzić czas w wyborowym towarzystwie

 • Każdego ogrodowego szkodnika zimny monitoring kamer zaklina.

  2020-06-19 09:20
  kamera_pod_debem.jpg

  W wielu ogrodach pojawiają się tabliczki „OBIEKT MONITOROWANY”, nie tylko duże ogrody decydują się na wprowadzenie kamer na teren ogrodu. W jednych ogrodach kamery umieszczane są przy bramach wjazdowych, w innych skierowane są tak by obejmowały również kontenery na śmieci, bądź na teren przy świetlicy ogrodowej. W ogrodach, w których wprowadzono monitoring wizyjny jest mniej przypadków kradzieży, aktów wandalizmu, eliminowane są problemy z segregowaniem i wyrzucaniem śmieci. To zasługa dobrej jakości sprzętu, który w razie potrzeby będzie doskonałym dowodem w ewentualnej sprawie sądowej. Dobrze dobrany jest nie tylko materiałem dla ewentualnych spraw sądowych, ale też dobrym zabezpieczeniem. 

 • Stanowisko Okręgowej Rady Toruńsko - Włocławskiej PZD w sprawie objęcia przez Ministra Klimatu programem "Moja Woda" również ROD i działkowców,

  2020-06-18 13:18

  Okręgowa Rada Toruńsko - Włocławska Polskiego Związku Działkowców po zapoznaniu się z pismem Krajowego Zarządu PZD z dnia 5 czerwca 2020 roku
  skierowanym do Ministra Klimatu w sprawie objęcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działkowców programem "Moja Woda" pragnie wykazać wyrazy uznania za wielce priorytetowe, nastawione zarówno na ochronę środowiska, jak i potrzeby działkowców; bądź ROD działania Krajowego Zarządu PZD

 • STANOWISKO OKRĘGOWEJ RADY TORUŃSKO – WŁOCŁAWSKIEJ PZD W SPRAWIE KIERUNKÓW DZIAŁAŃ DOTYCZĄCYCH REGULACJI STANU PRAWNEGO GRUNTÓW

  2020-06-18 13:12
  Działania Okręgowego Zarządu PZD mają na celu zabezpieczenie praw i majątku działkowców, a także Stowarzyszenia Ogrodowego, w związku z czym 
  sprawie należy nadać najwyższy priorytet. 
 • APEL Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej Polskiego Związku Działkowców w sprawie uprawy warzyw i owoców na terenie ROD

  2020-06-18 13:09

  W obecnych czasach, gdy ceny owoców i warzyw poszybowały znacząco w górę warto zdecydować się na własne uprawy, które są nie tylko tańsze, ale i zdrowsze. Utworzenie własnego warzywnika wspomoże domowy budżet, bowiem za cenę jednego kilograma np. marchwi można zakupić już całą paczkę nasion, które zaowocują zdecydowanie większą ilością warzyw, aniżeli kilogram.

 • Stanowisko Okręgowej Rady w sprawie racjonalnego wykorzystania bioodpadów w ROD

  2020-06-18 13:00

  Z wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach cała Polska żyła tematem drastycznego wzrostu cen wywozu odpadów komunalnych. Przedmiotowe podwyzki nie ominęły Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które musiały wprowadzić w życie zdecydowanie bardziej racjonalną gospodarkę odpadami.

 • Oaza spokoju dająca ukojenie ciału i duszy – z wizytą na działce Państwa Fik.

  2020-06-17 15:38
  002-3.jpg

  Państwo Sylwia i Bogdan Fik użytkują działkę nr 98 L w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „1 Maja” w Chełmnie od około 20 lat. Wcześniej byli działkowcami w innym ogrodzie w Chełmnie, ale z uwagi na mikroklimat panujący w ROD „1 Maja” postanowili nabyć działkę właśnie w tym ogrodzie.

 • Działka skąpana w kwiatach – całe życie

  2020-06-17 13:32
  1111-1.jpg

  Działkę nr 43 L w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „1 Maja” w Chełmnie użytkuje Pani Janina Świderska. Pani Janina od zawsze uwielbiała obcować z  przyrodą. Wszelkie rośliny wzbudzały w niej zachwyt już od najmłodszych lat. 40 lat temu postanowiła zostać użytkowniczką działki, aby być blisko natury. W momencie nabycia prawa do użytkowania działki znajdowały się na niej pokrzywy i krzewy czarnej porzeczki. Pierwszą metamorfozą działki było posadzenie na niej m.in. truskawek czy pomidorów. W kolejnym etapie Pani Janina wraz z mężem wydzieliła małą część rekreacyjną z trawnikiem i sporą część, którą zajmują kwiaty.

   

 • Zapraszamy na otwarte szkolenie w trybie webinarium.

  2020-06-17 08:54

  Serdecznie zapraszam na jednodniowe szkolenie dla nowych działkowców organizowane przez Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD (zgodnie z Art. 46 ust.  7 Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r.), które odbędzie w formie webinarium w trzech cyklach w dniach:

  I cykl

  17.06.2020 (środa), prowadzącą będzie Pani mgr Blandyna Łubkowska, która przedstawi temat zagospodarowanie i modernizacji działek w świetle obowiązującego Regulaminu ROD

  18.06.2020 (czwartek), prowadzącą będzie Pani mgr Anna Bołądź, która przedstawi temat praw i obowiązków użytkowników działek w świetle przepisów ustawy o ROD, Statutu PZD i Regulaminu ROD

Facebook