Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Program DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl  Link do programu <KLIKNIJ>:

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • LIPCOWY „Mój Ogródek” na rynku od 19 czerwca! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2019-06-20 16:36

  W lipcowym numerze polecamy gatunki, które są nie tylko atrakcyjne, ale też bardzo przydatne ponieważ wykazują dużą odporność na okresową suszę, a z tym problemem według naukowców zmagać się będziemy coraz częściej. Warto mieć to na uwadze i wzbogacić działkowe nasadzenie o te tak wyjątkowe rośliny. W bieżącym wydaniu przedstawiamy lipcowe prace – sadzenie roślin ozdobnych, podpieranie wysokich gatunków, a także cięcie, które odpowiednio przeprowadzone sprawi, że niektóre krzewy ponownie zakwitną, a inne wzmocnią się już na przyszły rok.

 • Wata cukrowa, konkursy i zabawy. Dzień Dziecka w ROD "Zacisze" w Toruniu.

  2019-06-16 16:23
  20190608_154835.jpg

  W dniu 08.06.19 na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Zacisze" w Toruniu odbył się festyn z okazji Dnia dziecka. Na tą okazję przybyły dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Były konkursy, gry i zabawy zorganizowane przez zarząd ROD. Każde dziecko biorące udział w konkursach otrzymało nagrodę rzeczową. Nagrody były w postaci książek i sprzętu sportowego. Maluszki otrzymały drobne upominki, gadżety. Słodką atrakcja była wata cukrowa, ciastka, cukierki i napoje.

 • Dzień Dziecka w ROD "Przyszłość" w Grudziądzu.

  2019-06-16 15:35
  599.jpg

  Realizując założenia zawarte w OTWARTYM PROGRAMIE SPOŁECZNEGO ROZWOJU ROD, w dniu 15 czerwca 2019 roku  w piękny sobotni dzień, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego  „Przyszłość” w Grudziądzu  odbył Dzień Dziecka. Na festyn zaproszono zarówno tych najmłodszych, trochę strasznych jak i tych najstarszych – rodziców, dziadków.  Impreza była bardzo dynamiczna, wypełniona licznymi atrakcjami i zabawami, były konkursy: dmuchanie balonów – który pierwszy pęknie, konkurs plastyczny – kwiaty na działce. Najwięcej emocji wzbudziła gra w klasy.

 • I czytanie projektu nowelizacji ustawy śmieciowej

  2019-06-14 15:22

  W dniu 13 czerwca 2019 r. o godz. 19:15odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3495). Projekt nowelizacji przedstawił Minister Środowiska – p. Henryk Kowalczyk, który omówił jego najważniejsze założenia oraz wyraził nadzieje, że „te propozycje doprowadzą do wypracowania lepszego systemu zbiórki odpadów, a z biegiem czasu zlikwidują również praktyki monopolistyczne i doprowadzą do realnego obniżenia cen dla mieszkańców albo przynajmniej do zahamowania ich wzrostu”. Przypominamy, że dzięki zabiegom PZD, nowelizacja przewiduje zmiany w naliczaniu opłat korzystne dla ROD m.in. poprzez rezygnację z objęcia ROD ryczałtowym systemem odbioru odpadów, wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za wywóz śmieci, umożliwienie decydowania o objęciu ROD systemem gminnym czy też wprowadzenie możliwości powrotu do indywidualnych umów na wywóz odpadów.

 • Gry i zabawy z okazji Dnia Dziecka w ROD "Ceramik" we Włocławku

  2019-06-14 14:43
  DSC_1242.JPG

  Dnia 1 czerwca 2019 r. w naszym Ogrodzie ROD „Ceramik” zostały przez Zarząd, po raz kolejny zorganizowane obchody Dnia Dziecka. Na obchodach nie zabrakło gier i zabaw sportowych. Przygotowano słodki poczęstunek, dyplomy i upominki. Pogoda jak zawsze dopisała, humory dzieci i rodziców/opiekunów też. Dzieci w zabawie i tańcu, świętowały swój Dzień.

 • Dzień Dziecka w ROD "Oaza" w Grudziądzu

  2019-06-14 14:37
  DSCF0069.JPG

  W dniu 8.06.2019. w ciepłych promieniach letniego słońca na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „OAZA” w Grudziądzu  został zorganizowany zgodnie z naszą tradycją  Dzień Dziecka dla  naszych milusińskich. Pierwszą niespodzianką, która czekała na dzieci była dmuchana zjeżdżalnia i basen pełen piłeczek . Dzieci mogły dać upust swojej energii , wyskakać się , zjeżdżać i wyszaleć do woli. Oczywiście znalazły się również dla nich  słodycze oraz napoje żeby mogły posilić się pod czas zabawy . Dzieci mogły także  pomalować we wesołe wzory swoje buźki .

 • Jubileuszowy Dzień Dziecka ROD „Budowlaniec” w Grudziądzu.

  2019-06-10 10:20
  0.jpg

  W dniu 08 czerwca 2019 roku w naszym ogrodzie działkowym został zorganizowany dzień dziecka. W związku z faktem, że rok 2019 jest dla nas bardzo szczególnym gdyż obchodzimy jubileusz 40-lecia istnienia ogrodu wspólnie z zarządem ten szczególny dzień chcieliśmy zorganizować bardzo uroczyście. Cała impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 powitaniem przez prezesa Janusza Banaszewskiego.

   

 • Sportowy Dzień Dziecka w ROD „Niezapominajka” w Grudziądzu.

  2019-06-10 10:02
  1-12.jpg

  Ogrody działkowe to nie tylko miejsce wypoczynku czy uprawy własnej marchewki i pietruszki. To także miejsca radosnych spotkań rodziny, przyjaciół, znajomych oraz całej społeczności działkowej. Rodzinne Ogrody Działkowe zawsze są gotowe służyć społeczności lokalnej w organizacji spotkań, okolicznościowych uroczystości, lekcji przyrody. Każdego roku w wielu rodzinnych ogrodach działkowych organizowane są festyny i imprezy otwarte, które przyciągają wielu zainteresowanych. Tradycje w organizowaniu poszczególnych uroczystości są różne dla poszczególnych ogrodów. Tradycją Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu są Niezapominajkowe Dni Dziecka. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” już po raz VI zaprosił dzieci na Niezapominajkowy Sportowy Dzień Dziecka.

 • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie projektu nowelizacji ustawy śmieciowej przekazanego pod obrady Sejmu RP

  2019-06-10 09:53

  W dniu 6 czerwca 2019 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany ostateczny projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie internetowej www.premier.gov.pl.  projekt ten w dniu 28 maja 2019 r. został przyjęty przez Radę Ministrów. Natomiast, w dniu 5 czerwca 2019 r. został przekazany przez Premiera do Marszalka Sejmu RP, celem przedstawienia go pod obrady Sejmu RP. Do prezentowania stanowiska Rządu w sprawie projektu ustawy został upoważniony Minister Środowiska. 

 • Okręgowa Rada Toruńsko-Włocławska PZD odbyła swoje ostatnie plenarne posiedzenie w bieżącej kadencji.

  2019-06-04 09:43
  DSC_0002-4.jpg

  W dniu 31 maja 2019 roku, w biurze Okręgu odbyło się trzecie w tym roku i ostatnie w bieżącej kadencji - plenarne posiedzenie Okręgowej Rady Toruńsko – Włocławskiej Polskiego Związku Działkowców. Otwarcia tego uroczystego posiedzenia dokonał Prezes Okręgu – p. Piotr Gadzikowski, witając serdecznie wszystkich przybyłych członków Okręgowej Rady PZD, członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej, przedstawiciela Jednostki Krajowej PZD – radcę prawnego Tomasza Terleckiego reprezentującego Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego oraz pracowników etatowych biura okręgu. 

 • Wisła staje się niebezpieczna!

  2019-05-28 21:29

  Dyrektor Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia w dniu dzisiejszym to jest 28.05.2019 r. o godz. 19:00 w siedzibie Wydziału Ochrony Ludności przy ul. Legionów 70/76 zwołał posiedzenie Toruńskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, w którym uczestniczyła zastępca dyrektora biura Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD – p. Anna Bołądź. Poziom wody w Wiśle jest podniesiony, nurt bardzo rwący, a sytuacja może ulegać poważnym zmianom w ciągu najbliższych dni.

 • Informator działkowca czerwiec 2019

  2019-05-27 11:50

  W czerwcowym numerze Informatora działkowca m.in. o bezpłatnych broszurach ogrodniczych dla działkowców; całkowitym zakazie spalania w ROD; obowiązku kompostowania odpadów organicznych, zasadach wjazdu pojazdów mechanicznych na teren ROD, zasadach zbierania śmieci oraz zasadach stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

 • CZERWCOWY „Mój Ogródek” na rynku od 22 maja! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2019-05-23 11:08

  W czerwcowym numerze polecamy przepięknie kwitnące wiciokrzewy i to te zarówno o liściach sezonowych, jak i mniej znane – wiecznie zielone. Zwracamy szczególną uwagę na te, które wyróżniają się cudownym i intensywnym zapachem. Warto mieć je na swojej działce! Zachęcamy do prowadzenia drzew w formie palmet – tworzących, w zależności od konstrukcji, ozdobne zielone parawany lub parasole. Ponadto instalujemy system nawadniający w różnym miejscu działki i namawiamy do kompostowania, bo wiemy ile ma to zalet!

 • Dostęp do danych osobowych w ROD w ramach nadzoru oraz kontroli

  2019-05-23 11:07

  Zgodnie z § 4 uchwały nr 242/2018 KZ PZD z dnia 12.07.2018 r. w sprawie ustalenia zbiorów danych osobowych i zasad dostępu do tych zbiorów w ROD, dostęp do zbiorów i podzbiorów danych osobowych w ROD co do zasady przysługuje prezesowi zarządu ROD, pierwszemu wiceprezesowi zarządu ROD, funkcyjnym członkom zarządu RODoraz innym osobom, o ile zostały upoważnione do przetwarzania danych osobowych przez zarząd ROD (na podstawie stosownej uchwały) tj.  pozostałym członkom zarządu ROD oraz osobom zatrudnionym w ROD – na potrzeby wykonywania zadań związanych z realizacją umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej.

 • Działkowcy ROD „Niezapominajka” wybrali co dobre dla ogrodu.

  2019-05-16 09:18
  1-11.jpg

  11 maja 2019 roku, spełniając statutowy obowiązek  odbyło się  Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu. W drugim terminie o godzinie 16:30, Prezes Zarządu Małgorzata Jasińska rozpoczęła zebranie, serdecznie witając przybyłych działkowców oraz Członka KZ PZD, Prezesa OZ PZD pana Piotra Gadzikowskiego – obsługującego nasze walne zebranie jako przedstawiciel Okręgowego Zarządu PZD. Dokonano wyboru przewodniczącego walnego zebrania, który kolejno realizował porządek zebrania. Prezes zarządu ROD przedstawiła raport z działalności zarządu, nie tylko z ostatniego roku, ale również za czteroletnią kadencję. 

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 14.05.2019 r. w sprawie realizacji inwestycji w ROD

  2019-05-16 08:54

  W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do Krajowego Zarządu PZD w sprawie inwestycji w ROD, głównie dotyczących najważniejszych elementów infrastruktury ogrodowej jak: sieć elektryczna, sieć wodociągowa, siedziby zarządów ROD, wymiana ogrodzeń itp. przedstawiamy najważniejsze zasady przygotowania inwestycji, podjęcia uchwały przez walne zebranie działkowców, a także rozliczenia zrealizowanej inwestycji.

 • Prezydent Miasta Torunia zaprasza do udziału w XX Konkursie „Toruń Ogrodem” 2019

  2019-05-13 15:14
  konkurs-2a.png

  Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe, Pula nagród 10000 zł!

  Nagrody przyznane zostaną w czterech kategoriach konkursowych. Ponadto w głosowaniu sms-owym toruńczycy wyłonią teren zieleni, który otrzyma tytuł „Mistrz Toruńskich Ogrodów”. Rodzinne Ogrody Działkowe należące do stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców jako odrębna kategoria konkursu, którą sponsoruje Leroy Merlin. 

 • Narada prezesów i dyrektorów biur OZ PZD

  2019-05-13 12:27

  W dniach 8-9 maja br. w Warszawie odbyła się dwudniowa narada, w której uczestniczyli prezesi i dyrektorzy biur okręgowych zarządów PZD, przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz pracownicy Krajowej Rady. Naradę poprowadził Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Narada miała na celu omówienie aktualnej sytuacji PZD, ROD i działkowców, spraw bieżących oraz najistotniejszych kwestii związanych z pracą i funkcjonowaniem biur Okręgów PZD.

 • List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego do Prezesa PZD w sprawie ochrony owadów zapylających

  2019-04-30 14:22

  Mam pełną świadomość  znaczenia ogrodów działkowych w utrzymywania bioróżnorodności, w tym dla zachowania populacji organizmów pożytecznych. Rośliny kwitnące w ogrodach działkowych stanowią niewątpliwie cenne źródło pożytku dla zapylaczy. Jednocześnie jednak należy pamiętać, żeby rośliny cieszyły się zdrowym wyglądem i dawały oczekiwane plony niezbędna jest ich ochrona przed chorobami, szkodnikami i chwastami- czytamy w liście.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD ! Zgłoś się po bezpłatną broszurę!

  2019-04-30 14:20

  Uwaga działkowcy! Do zarządów ogrodów trafiła kolejna bezpłatna dla działkowców broszura ogrodnicza, tym razem poświęcona działkowej produkcji zdrowych i pełnowartościowych warzyw („Warzywa wolne od chemii”). Razem z zaplanowaną na maj broszurą „Owoce wolne od chemii” będzie stanowiła komplet niezbędnych, podstawowych informacji dotyczących uzyskiwania zdrowej żywności z własnej działki. Broszury rozprowadzają zarządy ogrodów.

Facebook