Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Stanowisko Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elana” w Toruniu z dnia 30 września 2020 roku w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-10-01 12:23

  Ludzik, 3D, PuzzleZarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Elana” w Toruniu pragnie w pierwszej kolejności przekazać wyrazy wdzięczności ku Krajowej Radzie Polskiego Związku Działkowców, a także Okręgowemu Zarządowi Toruńsko – Włocławskiemu Polskiego Związku Działkowców za tak priorytetowe podjęcie działań ku ochronie praw i interesów działkowców przed nową, projektowaną specustawą.

 • Stanowisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Jedność" w Rypinie w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-09-30 12:00

  Informacje podatkowe i kadrowe - Biuro Rachunkowe BaTAX Dąbrowa GórniczaZ uwagi na kompletny brak zabezpieczenia praw działkowców w projekcie ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Jedność” w Rypinie pragną wyrazić swoją opinię w przedmiotowej sprawie.

 • Stanowisko Instruktora SSI - Leszka Konefała w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-09-30 11:40

  Exito Group + WatermanProblem suszy i podtopień w znacznym stopniu dotyka społeczności działkowej. Z każdym początkiem roku, kiedy wiosenne słońce powoduje wezbranie wód w rzekach działkowcy ze strachem patrzą w przyszłość uważnie monitorując stany pobliskich rzek, w obawie o możliwość pojawienia się powodzi.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 29 września 2020 r. w sprawie zmiany telefonicznych dyżurów w jednostce krajowej i Okręgach PZD

  2020-09-29 15:39

  Po dokonaniu oceny codziennych telefonicznych dyżurów pełnionych Okręgach PZD i jednostce krajowej PZD wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 w dniu 24 września 2020 r. Krajowy Zarząd PZD podjął uchwałę nr 259/2020 w sprawie zmiany funkcjonowania dyżurów telefonicznych w Okręgach PZD oraz jednostce krajowej PZD. Z uwagi na zmniejszające się zapotrzebowanie na telefoniczne porady prawne związane m.in. z kończącym się sezonem działkowym, KZ PZD postanowił o: * odwołaniu codziennych telefonicznych dyżurów pracowników merytorycznych biur Okręgów PZD oraz biura jednostki krajowej PZD i * przywróceniu telefonicznych dyżurów prawnych funkcjonujących do 22 kwietnia 2020 r.

 • Nekrolog

  2020-09-24 15:28

     Z przykrością zawiadamiamy że w dniu 23 września 2020r. odszedł od nas Św.p. Józef Strzałkowski - jeden członków naszej działkowej rodziny, wieloletni  działkowiec  ROD „Wodnik” w Chełmży, Wiceprezes i Prezes Zarządu w latach 2000 - 2020, Członek struktur Okręgowych w latach 2010-2020, w tym Skarbnik Okręgu od 2019 roku, działacz społeczny. Odznaczony złotą odznaką „Zasłużony Działkowiec” oraz najwyższym oznaczeniem związkowym "Za zasługi dla PZD".

 • O problemach działkowców rozmowy z posłem na Sejm RP – Robertem Kwiatkowskim.

  2020-09-23 15:22
  20200922_095421.jpg

  22 września 2020 roku z inicjatywy posła Roberta Kwiatkowskiego doszło do spotkania, w którym władze Okręgu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców reprezentowali panowie: Piotr Gadzikowski – Prezes Okręgu oraz Leszek Konefał – Pierwszy Wiceprezes Okręgu. W spotkaniu z posłem Robertem Kwiatkowskim udział brał Dyrektor Jego biura poselskiego – Krzysztof Podgórski. Rozmowy skupiły się głównie wokół problemów związanych z różnorodną interpretacja przez poszczególne Zlewnie Wód Polskich przepisów związanych z poborem wód powierzchniowych i głębinowych przez działkowców do nawadniania upraw.

 • Gosia w ogrodach część 5. Złoty wrzesień w ogrodach.

  2020-09-23 14:56
  DSC_0117-1.jpg

  Chociaż słońce nie świeci już tak wysoko, a dni są coraz krótsze, a noce chłodne, warto spędzać czas na działce, podziwiać kołyszące się na wietrze trawy ozdobne, piękne różnobarwne kwiaty. Większość działkowców z nostalgią wspomina długie wieczory spędzone na świeżym powietrzu, urozmaicone rechotem żab, koncertem świerszczy. Nadejście jesieni nie oznacza odpoczynku dla działkowców, teraz pracy jest znacznie więcej. Przetwarzamy zbiory, sadzimy rośliny cebulowe, aby piękne kwiaty powitały nas wczesną wiosną, ściółkujemy glebę przy drzewach owocowych, z trawników wygrabiamy liście.

 • Stanowisko ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu w sprawie projektu ustawy o inwestycjach przeciwdziałaniu suszy.

  2020-09-23 11:58

  Po zapoznaniu się z projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, dostrzegamy szereg zaniechań głównie w sferze zabezpieczenia praw działkowców oraz największego stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców. Zapisy w projekcie stwarzają realne zagrożenie dla przyszłosci ogrodów działkowych. 

 • Październikowy „Mój Ogródek” na rynku od 23 września! Kup, przeczytaj, koniecznie poleć innym działkowcom!

  2020-09-23 11:55

  W październikowym numerze czeka na Was praktyczny temat miesiąca – „Ogródek jesienią”. Nie szukaj wiadomości w innych źródłach! W „Moim Ogródku” znajdziesz informacje o wszystkich najważniejszych, ogrodowych pracach, które czekają ogrodników jesienią na działce.

 • Stanowisko Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Toruniu w sprawie projektu ustawy o przeciwdziałaniu suszy.

  2020-09-23 11:48

  Niesprawiedliwym jest traktowanie działkowców jako podmioty pobierające wodę w celach komercyjnych. Pobierana woda służy do nawadniania upraw, a także utrzymania zieleni działkowej, w związku z czym wrca ona do gleby na tej samej zasadzie, jak podlewanie upraw rolniczych.

 • Stanowisko Prezesów ROD miasta Grudziądz Północ

  2020-09-22 11:45

  Działając w imieniu działkowców, dla których priorytetem jest prowadzenie upraw ogrodniczych, na swoje potrzeby, a brak wody oznacza dla nas zmniejszenie plonów, ale także pogorszenie warunków do wypoczynku.

 • Stanowisko Okręgowego Zarządu Toruńsko – Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-09-22 11:36

  Problem suszy i podtopień dotyka bezpośrednio Rodzinne Ogrody Działkowe, w związku z czym wszyscy działkowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ogrodowym Polski Związek Działkowców są wielce przychylni wprowadzeniu stosownych regulacji prawnych mających na celu przeciwdziałaniu skutkom suszy, bądź powodzi. Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD po zapoznaniu się z projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy dostrzegł szereg zaniechań w zabezpieczeniu praw i majątku działkowców, a także Polskiego Związku Działkowców jako stowarzyszenia.

 • PAKIET INFORMACJI DOTYCZĄCY ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

  2020-09-22 11:32

  Czy w Polsce wieje i gdzie? Oczywiście. Przecież niemal każdego dnia przebywając na zewnątrz czujemy na twarzy powiew wiatru. Uczciwie należałoby jednak powiedzieć: nie zawsze i nie wszędzie. Ponadto, czy siła wiatru wiejącego w interesującym nas rejonie jest wystarczająca do tego, byśmy mogli wygenerować energię? Odpowiedzi na to pytanie w teorii dostarczają dane statystyczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Spójrzmy na załączoną mapkę kraju.

 • PZD w/s specustawy o przeciwdziałaniu suszy

  2020-09-17 10:03

  Po analizie projektu i konsultacjach z okręgowymi zarządami, stanowisko w sprawie zajęła Krajowa Rada PZD. Inicjatywę ustawodawczą oceniła pozytywnie, jednak zasygnalizowała ryzyka, jakie w obecnym kształcie niesie dla działkowców i ROD. 

 • Nasz ogród coraz piękniejszy, chociaż...

  2020-09-14 09:24
  20200816_135300.jpg
   W trosce o właściwe zagospodarowanie i estetykę działek oraz ogrodu  jako całości, komisaryczny zarząd ROD Zalesie we Włocławku dokonał komisyjnego przeglądu zgodności z obowiązującymi przepisami Regulaminu ROD. Lustracją objęto wszystkie działki i tereny ogólne ogrodu szczególną uwagę zwracając na właściwe zagospodarowanie działki, jej estetykę oraz ogólny wizerunek. Komisja zwracała również uwagę na dbałość o tereny przyległe do działki.      Zespół stwierdził iż generalnie w ciągu ostatnich lat ogród zmienił się  znacznie na korzyść. Ponad 80 % działek jest na bieżąco zadbanych i systematycznie modernizowanych nowymi nasadzeniami, ścieżkami czy też pergolami. Wiele działek modernizuje swoje altanki i stałe elementy zabudowy. Wśród tych działek około 20 % wyróżnia się szczególnie ze względu na ciekawy sposób zagospodarowania.dbałość o nasadzenia i wyposażenie działek w baseny, pergole itp. 
 • VI posiedzenie Krajowej Rady PZD z okazji Krajowych Dni Działkowca 2020 r.

  2020-09-10 15:42

  W dniu 9 września 2020 r. odbyło się uroczyste VI posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z okazji Krajowych Dni Działkowca 2020 roku. W tym roku po raz pierwszy w historii z powodu panującej wciąż epidemii choroby COVID 19, obchody Krajowych Dni Działkowa obchodzone były w postaci uroczystego posiedzenia Krajowej Rady PZD, które odbyło się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz prezesi Okręgów niebędący członkami Krajowej Rady.

 • Wystąpienie Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego na Krajowych Dniach Działkowca w dniu 9 września 2020 r.

  2020-09-10 15:39

  Tradycyjnie we wrześniu obchodzimy od dziesiątek lat Dni Działkowca. Rolnicy mają swoje dożynki, podczas których prezentują plony z pól będące efektem pracy i wiedzy setek tysięcy ludzi pracujących w rolnictwie. Również działkowcy mają swoje dni działkowca, podczas których prezentują plony, ale także dorobek ogrodów działkowych w postaci wykonanych inwestycji. Dla nas działkowców jest to bardzo ważne święto - pokazanie efektów swojej pracy i wiedzy.

 • STANOWISKO Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 9 września 2020 r. w sprawie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy

  2020-09-10 15:37

  Krajowa Rada PZD po zapoznaniu się z projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy skierowanym w ramach konsultacji społecznych do PZD stwierdza, że odnosi się on do zagadnień mających istotne znaczenie dla działkowców i rodzinnych ogrodów działkowych. 

 • Rezolucja Krajowej Rady i Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców z dnia 9 września 2020 r. skierowana do wszystkich działkowców i struktur PZD z okazji Krajowych Dni Działkowca 2020

  2020-09-10 15:35

  Tegoroczne Dni Działkowca zostały sprowadzone do warunków dyktowanych przez wciąż panującą pandemię. Związek, Struktury, ale przede wszystkim rodzinne ogrody działkowe udało się przeprowadzić przez najcięższy moment pandemii bez uszczerbku dla działkowców.

 • Podniosłe święto działkowców w wyjątkowych okolicznościach.

  2020-09-10 10:19
  kosz_dozynkowy_2020.jpg

  2020 to rok nade wszystko wyjątkowy, rok, w którym radość przynoszą nawet najdrobniejsze uciechy. Rok, w którym wszystko wywrócone zostało do góry nogami, a wieloletnie tradycje przybrały nieco inny wymiar, choć niezmiennie wyjątkowy. Data 9 września 2020 roku pozostanie w pamięci wszystkich aktywnych działaczy Polskiego Związku Działkowców, gdyż to  właśnie tego dnia po raz pierwszy działkowcy wspólnie celebrują Krajowy Dzień Działkowca na odległość.

Facebook