Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Aktualności

 • Bananowiec na działce w ROD

  2018-09-18 10:05

  Na jednym z portali internetowych pojawiła się niedawno informacja, że w ROD „Hutnik” w Jaworznie jeden z działkowców wyhodował z nasion bananowca. Roślina wysiana 5 lat temu w gruncie wykiełkowała i obecnie ma 2 metry wysokości. Portal donosi, że bananowiec przetrwał w gruncie kilka zim. Co ciekawe, w tym roku bananowiec wydał również owoce! Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowa sytuacja – najprawdopodobniej działkowiec posiał jeden z najbardziej odpornych na mróz gatunków bananowca, a przy tym mikroklimat na jego działce musiał być wyjątkowo sprzyjający.

 • Pachnące róże w październikowym „działkowcu”!

  2018-09-18 09:49

  Jeśli chcecie zmienić swój ogródek w cudowną oazę barw i zapachów – czytajcie październikowego „działkowca”, który będzie w sprzedaży już od 20 września! Opublikujemy w nim m.in. artykuł „Pachnące róże” autorstwa dr Marty Monder z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie – uznanego autorytetu w tematyce róż i kuratorki Narodowej Kolekcji Odmian Uprawnych Róż.

 • W trosce o działkowe nasadzenia w „Moim Ogródku”

  2018-09-18 09:47

  Przed zimą wiele roślin na działce wymaga ochrony przez mrozem. Niektóre gatunki, o wrażliwym i płytkim systemie korzeniowym, potrzebują tylko dobrze wyściółkowanej gleby, która zabezpieczy je przed przemarzaniem. Warto już teraz poznać czym zabezpieczymy nasze roślinny. Co wykorzystamy z własnej działki, a co powinniśmy kupić w sklepie ogrodniczym? Szczegółowy opis – co gromadzić i gdzie następnie wykorzystać na działce znaleźć można w artykule „Gromadzimy ściółki” w październikowym „Moim Ogródku” dostępnym na rynku już od 20 września!

 • Galeria, cz.1 fotografii z Okręgowego Dnia Działkowca "Toruń 2018"

  2018-09-11 10:37
  2018_09_08_0492-1.jpg
 • Święto działkowców Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu, przy zaszczytnym udziale Prezesa PZD – Eugeniusza Kondrackiego

  2018-09-10 13:46
  poczty sztandarowe Okręgu

  W dniu 8 września Okręg Toruńsko – Włocławski PZD - jak co roku - obchodził święto wszystkich działkowców pn. „Okręgowy Dzień Działkowca – Toruń 2018”. Impreza odbyła się ona na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Flisak”, położonego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia powstania. Honorowym patronatem objął ją Prezydent Miasta Torunia – p. Michał Zaleski, obecny osobiście podczas uroczystości. Pan Prezydent jako wieloletni działkowiec w ROD „Drzewiarz” w Cierpicach, doskonale zna zalety i problemy związane z uprawą działki w ROD. Wielokrotnie podejmował kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania ogrodów działkowych w Toruniu, np. podczas powodzi czy przy budowie tras komunikacyjnych.

 • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie nowelizacji ustawy „śmieciowej”

  2018-09-10 10:08

  W dniu 3 września br. do jednostki krajowej PZD wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska o zaopiniowanie projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw. Zgodnie z uzasadnieniem projektu, jej celem jest uproszczenie i ujednolicenie systemów gospodarowania odpadami, zwiększenie kontroli nad sposobem gospodarowania odpadami i poziomu selektywnego zbierania i recyklingu.

   

 • XXIII posiedzenie Krajowej Rady PZD

  2018-09-10 08:33

  W Warszawie  w dniu 6 września 2018 roku odbyło się XXIII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu, oprócz członków KR PZD, wzięła udział Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Pani Maria Fojt oraz prezesi 4 okręgów niebędący członkami KR PZD. Pierwszym omawianym tematem były zbliżające się wybory samorządowe. Prezes PZD omawiając temat przypomniał, że KR PZD na XX posiedzeniu w dniu 14 marca br. wypowiedziała się w sprawie wyborów samorządowych.

 • Refleksje młodej prezes rodzinnego ogrodu działkowego.

  2018-09-06 10:22
  dlonie.jpeg

  Polski Związek Działkowców propaguje Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD, nawołuje do budowania nowoczesnych ROD na miarę XXI wieku poprzez różnego typu aktywności. Gdzie działanie, tam pomyślność, dlatego już dziś razem zbudujmy przyszłość, dobrobyt i bezpieczeństwo ogrodów działkowych. Ważne jest aby idea ogrodnictwa działkowego była przekazywana, to nowi działkowcy są przyszłością, to oni będą kultywować tradycje, propagować zachowania ekologiczne następnym pokoleniom. Program integracji społecznej poprzez różnego rodzaju uroczystości, zabawy, zielone lekcje przyrody  oraz inne podejmowane działania w ogrodach mają na celu wprowadzenie zmian w pewnym stereotypowym myśleniu społeczeństwa o ogrodach działkowych tzw. RODOS (rodzinne ogrody działkowe otoczone siatką) jako slumsach i dążyć do wypromowania naszych ogrodów w środowisku lokalnym.

 • Chełmżyńscy Działkowcy na gminnych dożynkach

  2018-09-06 10:05
  12-2.jpg

  W dniu 1 września działkowcy z Chełmży uczestniczyli w dożynkach gminnych w Zalesiu gmina Chełmża. Wśród zaproszonych byli prezesi chełmżyńskich zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W imieniu społeczności działkowej tradycyjny bochen chleba odebrał Józef Strzałkowski będący zarazem przewodniczącym Kolegium Prezesów ROD Chełmży.

   

   

 • Dzień Działkowca w ROD "Kąpiele Słoneczne"

  2018-09-06 09:38
  kaiele_1.jpg

  W dniu 01.09.2018 odbył się dzień działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. "Kąpiele Słoneczne". Z ramienia Okręgu przybył viceprezes Mieczysław Chrapiński , którego przywitał prezes ogrodu Robert Mielcarek. Witając działkowców Prezes podziękował całemu zarządowi oraz wszystkim osobom które pomagały przy organizowaniu imprez okolicznościowych. Na licznie przybyłych działkowców czekały kiełbaski z grilla, chlebek ze smalcem , piwko oraz smaczna grochówka. Wyróżnieni działkowcy otrzymali nagrody rzeczowe. W czasie imprezy nie zabrakło również konkursów - na zwycięzców czekały nagrody, a wszystkie atrakcje umiliła biesiadna muzyka.

 • Rozwój ogrodu, budowa nowej infrastruktury i wspólne biesiadowanie w ROD „Południe”

  2018-09-06 08:37
  IMG_20180901_165446-1.jpg

  Rodzinny Ogród Działkowy „Południe” jest położony w samym centrum Włocławka, otoczony blokami mieszkalnymi. Śmiało można określić ten ogród oazą zieleni pośród mniej lub bardziej rozlewającej się szarości blokowisk. Sobotnie popołudnie 01 września 2018 roku był dniem, w którym zarząd zorganizował Dzień Działkowca, mający w tym roku wyjątkową oprawę gdyż przesłanki ku temu były wyjątkowe. Prezes zarządu ROD „Południe” w pierwszych słowach powitania wszystkich gości stwierdził, że po dziesięcioleciach stagnacji i braku rozwoju ogród w końcu wkroczył w XXI wiek. Ten rozwój nie byłby możliwy gdyby nie przychylność określonych osób i fakt przynależności do stowarzyszenia ogrodowego posiadającego bogate doświadczenie w zarządzaniu i gospodarowaniu finansami jakim jest Polski Związek Działkowców. 

 • Wirtualny spacer po wrześniowym numerze miesięcznika "Mój Ogródek"

  2018-09-05 10:53

  Schyłek lata to dla działkowców pracowity okres. Przede wszytskim czas pomysleć o roślinach cebulowych kwitnących wiosną. Tematem miesiąca wrześniowego numeru są rośliny cebulowe – "Cebulowe fascynacje" i poradnik "Cebulowe – co, jak, kiedy?". Ponadto polecamy: rośliny na zielone kobierce, kompozycje na koniec lata, jak założyć trawnik z rolki i z siewu oraz komponowanie i dobór roślin na leśną działkę. Amatorom jesiennych kompozycji polecamy "Czas wrzosów i złocieni" – kompozycje na balkon, taras i do ogrodu. Poza tym rabaty w kolorze niebieskim, gatunki powtarzające kwitnienie oraz zalety i wady roślin zimozielonych. Jak w każdym numerze – porady ekspertów, propozycje projektów i wiele ciekawych inspiracji. Zachęcamy do lektury! Link do filmu – wirtualny przewodnik po „Moim Ogródku” [LINK]

 • „Pomnik działkowca” na Jubileusz 40-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu.

  2018-09-05 10:09
  SAM_2827.JPG

  Dożynki ogrodowe to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w którym działkowcy aktywnie uczestniczą. Uroczystość dożynkowa połączona z jubileuszem 40-lecia ogrodu odbyła się dnia 01.09.2018 roku na terenie przy świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu. Na święto działkowców przybyło grono zaproszonych gości, wśród których znaleźli się nie tylko przedstawiciele okręgowych władz Polskiego Związku Działkowców a wśród nich Wiceprezes OZ pan Mieczysław Chrapiński, członek Okręgowej Rady pan Tadeusz Szyszkowski, kierownik OFK pani Małgorzata Jasińska, która jest również opiekunem ogrodu, ale też wiceprezes zarządu ROD „Budowlaniec” pani Katarzyna Wełnowska, prezes ROD „Elektrochem” pan Sławomir Wiśniewski. 

 • Ogrody – bez nich miasta nie istnieją

  2018-09-04 12:58
  DSC_0054-1.jpg

  Takie motto towarzyszyło tegorocznym Krajowym Dniom Działkowca, które tym razem odbyły się 25 sierpnia 2018 r w Warszawie. Impreza skromniejsza programowo i osobowo ale bardzo dobrze przygotowana i sprawnie przeprowadzona co niewątpliwie jest zasługą doświadczonych pracowników Jednostki Krajowej Polskiego Związku Działkowców w Warszawie. Sala pięknie udekorowana, a podium tonęło w pięknych kwiatach oraz w niezliczonej ilości pomysłowo przystrojonych koszy dożynkowych.

 • Kolegia prezesów prężnie wypełniają swoje obowiązki.

  2018-09-03 09:58
  08-18.jpg

  Dnia 30 sierpnia 2018 roku w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kąpiele Społeczne” w Grudziądzu odbyło się spotkanie kolegium Prezesów Miasta i Rejonu Grudziądza. Licznie przybyłych prezesów grudziądzkich ogrodów powitał Przewodniczący Kolegium Prezesów pan Mieczysław Chrapiński. Na wstępie Przewodniczący Kolegium a zarazem Wiceprezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD, pan Mieczysław Chrapiński, z Sekretarzem Kolegium i Członkiem Okręgowej Rady panem Tadeuszem Szyszkowskim wręczyli medale z okazji 120-lecia Ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich wraz z certyfikatem.

 • Dzień Działkowca w ROD „Pod Skarpą” w Chełmnie

  2018-08-30 10:10
  DSC09472.JPG

  W słoneczne sobotnie popołudnie, 18. sierpnia 2018 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Pod Skarpą" w Chełmnie, zarząd ogrodu zorganizował uroczystość Dnia Działkowca. Gospodarzami spotkania byli Prezes ogrodu wraz małżonką.Przybyłych działkowców w imieniu Zarządu przywitał Prezes ROD „Pod Skarpą” pan Robert Maciejewski. Szczególne słowa podziękowania za obecność skierował do przedstawicieli firmy usługowej WIN-TECH, p. Piotra BAĆKO oraz p. Piotra KŁOSOWSKIEGO.

 • Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie ustanawiania praw do działki na rzecz współmałżonka.

  2018-08-29 09:05

  Ustawa o ROD (art. 27 ust.2) stanowi, że tytuł prawny do działki w ROD może przysługiwać jednemu małżonkowi albo obojgu (łącznie). W praktyce występują obie sytuacje. Jednakże pod względem prawnymi i funkcjonalnym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest, aby mąż i żona posiadali wspólne prawo do działki w ROD.

 • Krajowe Dni Działkowca 2018 r.

  2018-08-29 08:59

  Dnia 25 sierpnia 2018 roku w hotelu Sungate Airport w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji Krajowych Dni Działkowca. Obecnych było ponad 300 zaproszonych gości – przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Krajowej Rady PZD, Krajowej Komisji Rewizyjnej, a także przedstawiciele 26 okręgów PZD, członkowie zarządów ROD, zasłużeni działkowcy oraz uczestnicy konkursów krajowych. Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny „Bene”.

 • Sprawy z dyżurów telefonicznych.

  2018-08-29 08:57

  W zakładacie Prawo Sprawy z dyżurów telefonicznych zamieściliśmy odpowiedzi na kolejne dwa pytania, które zostały zadane podczas ostatniego dyżuru prawników Krajowego Zarządu tj. 1. Czy działkowiec zalegający z opłatą za inwestycję może zostać pozbawiony prawa do działki? 2. Czy zarząd ROD ma prawo ustalać zasady wjazdu na teren ROD? [LINK]

 • Otwarty Program Rozwoju ROD spotyka się ze zrozumieniem i poparciem władz samorządowych Włocławka

  2018-08-27 14:07

  W ostatnim czasie jednym z priorytetowych zadań dla Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD była realizacja przyjętego w dniu 14 marca 2018 r. przez członków Krajowej Rady PZD „Otwartego Programu Rozwoju ROD”. Celem przedmiotowego programu jest m.in. zaspokojenie narastających potrzeb rodzin na działki w ROD poprzez rozwój istniejących oraz tworzenie nowych rodzinnych ogrodów działkowych. W tym miejscu należy podkreślić, iż rozwój ogrodów to dzisiejsze oczekiwanie tysięcy polskich rodzin: od młodych małżeństw po osoby w wieku emerytalnym. 

Facebook