Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

70- lecie ROD "Przyszłość" we Włocławku - historia ogrodu.

70- lecie ROD "Przyszłość" we Włocławku - historia ogrodu. - Galeria 3

 Szanowni Państwo,

 
W roku 2015 Rodzinny Ogród Działkowy „Przyszłość” we Włocławku obchodzi 70-lecie jego powstania. Z tej szczególnej okazji pragnę Państwu przedstawić jego historię, kolejne etapy rozwoju, osiągnięcia, dni smutne i wesołe. Mam nadzieję, że będzie to ciekawa podróż.
 
       
   W 1945 roku tuż po przejściu frontu wyzwolenia we Włocławku zaczęło się organizowanie życia mieszkańców na nowo.
         
Towarzystwo Ogródków Działkowych we Włocławku, które powstało 27 marca 1933 roku, postanowiło wznowić swoją działalność.
         
22 sierpnia 1945 roku 26 członków na czele z Antonim Mańkowskim wystosowało memoriał do Rady Narodowej o wznowienie działalności.
         
Przed wybuchem II wojny światowej, Towarzystwo Ogródków Działkowych we Włocławku zajmowało III kolonie działek o łącznej powierzchni 8,6 ha. Powojenne władze Włocławka, przygotowując się do odbudowy miasta, zmieniły plany zagospodarowania przestrzennego i dotychczasowe tereny ogrodów działkowych, jako stałe, znajdujące się na
3 koloniach zmieniono na czasowe.
 

 

Przydzielono jednak teren na osadzie młyńskiej Świech.

 

         
W dniu 24 marca 1946 roku odbyło się pierwsze walne zebranie, na którym powołano do życia Zarząd w składzie:
·       
  Przewodniczący - Mańkowski Antoni,
·         Sekretarz - Kwarciński Józef,
·         Skarbnik - Konopczyński Henryk,
·         Instruktor inż. Barbara Żuchowicz,
·         Gospodarz - Konwerski Jan.
          Towarzystwo Ogródków Działkowych zajmowało się ogrodami do czasu wprowadzenia w życie ustawy uchwalonej przez Sejm 9 marca 1949 r. „O pracowniczych ogrodach działkowych” (Dz.U.Nr 18 z 1949r. poz 117), na podstawie której, stowarzyszenia prowadzące ogrody ulegają likwidacji a zarząd nad nimi przejmuje Centralna Rada Związków Zawodowych - wszystkie agendy oraz cały majątek ruchomy i nieruchomy przechodzi na Zrzeszenie Pracowniczych Związków Zawodowych.
Akcja przekazywania w naszym ogrodzie rozpoczęła się pod koniec 1949 roku.
 

 

Gospodarzem komisarycznym został - powołany przez Okręgową Radę Związków Zawodowych w Bydgoszczy - przedstawiciel załogi Włocławskiej Fabryki Maszyn Rolniczych – Jan Szymczak.

 

 

 

Ogrodowi na Świechu nadano nazwę  Pracowniczy Ogród Działkowy „Przyszłość”.

 

       Osada młyńska Świech to rozległa 18 hektarowa kotlina otoczona od wschodu i północy wzniesieniem, a od południowego zachodu zamknięta rzeką Zgłowiączką.
Jak napisano w dokumentacji ogrodu:
 

 

„Z punktu widzenia krajobrazu teren malowniczy, otoczony wijącą się rzeką Zgłowiączką z licznymi odnogami po swoich starych korytach, ale z punktu widzenia agrotechniki teren trudny z uwagi na występowanie wiosną zastoisk mrozowych”.

 

        Nie zraziło to jednak grupki zapaleńców na czele z Janem Szymczakiem, aby dalej organizować działki na tym trudnym terenie.
Panowie Jan Szymczak, Stanisław Chojnacki, Józef Janke i inni wzięli się ostro do pracy – podzielili teren pod następne działki, kierowali pracami przy kopaniu dodatkowych rowów osuszających i regulacji brzegów rzeki Zgłowiączki. Niebawem na niedawnych bagnach pojawiły się następne uprawne grządki i gdzieniegdzie drzewa owocowe.
Jak wynika z dokumentów archiwalnych w roku 1950 na tym terenie było już około 200 działek.
Najważniejsze wydarzenia w ogrodzie to między innymi:
·         1951 r oddanie przez Prezydium Rady Narodowej we Włocławku w użytkowanie budynek gospodarczy. Ówczesny przewodniczący Antoni Węgorowski wykorzystywał go na składowanie słupków betonowych oraz siatki i drutu, które posłużyły do budowy ogrodzenia zewnętrznego ogrodu od strony ulicy Żurskiej
·         1976 r Generalny remont budynku. Po remoncie i wyposażeniu budynek stał się prawdziwym „Domem Działkowca”
·         1981-1982r. Uporządkowanie numeracji działek poprzez nadanie nowych i            
·                     podzielenie ogrodu na cztery rejony
·         1984 r. Oddanie sieci energetycznej do użytku.
·         1988 r. Oddanie do użytku sieci wodociągowej wraz dwiema studniami i hydrofornią.
·         1998r. Uzyskanie Aktem Notarialnym prawa wieczystego użytkowania terenu.
·         2001r. Otrzymanie pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z wód podziemnych.
·         2005r. Remont hydroforni.
·         2014r. Rozpoczęcie I etapu utwardzenia ulicy Jastrzębia - drogi gruntowej prowadzącej do bramy głównej ogrodu.
 
To tylko niektóre sprawy, którymi zajmowały się kolejne zarządy.
Zarządy to konkretni ludzie, którzy pisali historię Ogrodu. Jak wymieniłam, pierwszym przewodniczącym był Antoni Mańkowski, a z ramienia Związków Zawodowych Jan Szymczak.
 Prezesami byli również
·         Antoni Węgorowski
·         Stanisław Bałkiewicz
·         Józef Kędzierski
·         Wacław Aleksiński
·         Leszek Szczygielski
·         Zygmunt Linert
·         Leonard Syska
 
Wśród członków organów statutowych byli również
·         Antoni Jaśkiewicz skarbnik III kadencji
·         Jadwiga Marczewska skarbnik IV kadencji
·         Zbigniew Chmielowiec przewodniczący komisji rozjemczej II kadencji
 
Pozwoliłam sobie wymienić tylko tych, których już nie ma wśród nas, a o których mamy wzmianki w dokumentacji Ogrodu.
Jeśli to krótkie wprowadzenie pobudziło Państwa ciekawość i chęć poszerzenia swojej wiedzy o historii Ogrodu, zapraszam do opracowania zamieszczonego poniżej.
 
 
 
 
 
Marianna Wiśniewska
Włocławek, dnia 31 sierpnia 2015r.
 
 
 
 
 

Komentarze

 • Prezes OZ PZD2015-09-05 07:37

  Szanowni działkowcy, jakże byłoby wspaniale gdyby takich opracowań było więcej. Pani Mariannie należą się wielkie podziękowania za determinację i pracę nad materiałem wykorzystanym do monografii ogrodu "Przyszłość". Chylę czoła w imieniu władz OZ PZD jak i własnym.

 • M,2016-01-05 23:02

  Pani Marianno! Jak zwykle Pani teksty trzymają poziom. Praca wykonana fantastycznie, czyta się z przyjemnością - aż łezka kręci się w oku! Obyśmy w przyszłości mogli jeszcze nie raz przeczytać Pani dzieła :-)

 • K,2016-01-05 23:06

  Widząc tekst autorstwa Pani Marianny nie mogłam się doczekać aż będę mogła go przeczytać! Moja cierpliwość się opłaciła, po raz kolejny czytając publikację z wypiekami na twarzy cieszyłam się, że są jeszcze ludzie pielęgnujący kolebkę naszej małej ojczyzny!

  PS. czy mogę spodziewać się wydania w wersji MOBI?

Komentarz
Facebook