Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

65-lecie ROD „Energetyk” w Grudziądzu.

2018-08-23 12:48

W upalne popołudnie na terenie ogrodu przy dźwiękach  hymnu Polskiego Związku Działkowców rozpoczęły się dożynki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Energetyk” w Grudziądzu.

Czasy się zmieniają, ale ogrody działkowe wciąż są w modzie. W ubiegłym roku obchodziliśmy 120 lecie ogrodnictwa działkowego, dziś to nasz ogród obchodzi piękny jubileusz.  Tymi słowami pani Angela Kropisz Prezes zarządu przywitała  przybyłych na dożynki działkowe działkowców oraz władze statutowe Polskiego Związku Działkowców  w osobach: Członka Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców Prezesa Okręgu Pana Piotra Gadzikowskiego, członka Okręgowej Rady i opiekuna ogrodu Pana Stefana Dichting, Kierownik Ośrodka Finansowo-Księgowego Panią Małgorzatę Jasińską, Janusza Borowskiego  Wiceprezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Eliza Orzeszkowa”.

65 lat temu założony został ogród Energetyk, jaki był kiedyś, a jaki jest teraz? Doszło do zmiany pokoleniowej, do niedawna ogrody kojarzyły się z seniorami uprawiającymi grządki, bo  działka miała dostarczać owoce i warzywa.  Działki w dużym stopniu uprawiają seniorzy, ale można powiedzieć, że ogrody zwalniają włodarzy miast z obowiązku organizacji zajęć dla nich, bo tutaj emeryci odnajdują sensowne zajęcie.  Teraz działka ma przeciwstawiać się negatywnym skutkom rozwoju miast. A więc rola ogrodów działkowych wzrosła, bo roślinność na ogrodzie zwiększa produkcje tlenu, neutralizuje spaliny i kurz.

Coraz częściej działki przejmują młodzi ludzie. Bo chcą mieć miejsce na grilla, bo chcą uprawiać własne owoce, zamiast kupować w markecie,  bo chcą obcować z przyrodą, ale niekoniecznie stać w weekend w korkach na wylotówkach z miasta. Ruszają więc do swojego własnego rodzinnego ogrodu działkowego.

Działki te na miarę XXI wieku można poznać na pierwszy rzut oka. Po huśtawkach dla dzieci,  ale też po tym, że więcej tam przestrzeni, a mniej grządek.  Młodzi wolą trawę, leżaki i odpoczynek. Starsi pielęgnują pieczołowicie grządki. Młodzi pojawiają się raczej w weekendy. Starsi działkowicze są niemal codziennie. Ogrody zmieniają się tak jak Polska, a działka  to świetne miejsce, żeby uczyć się przyrody.

Tak jak przed 65 laty, tak i dzisiaj nasz Rodzinny Ogród Działkowy „Energetyk”  pełni funkcję wychowawczą. Nasze działki,   pozostały wielopokoleniowe. Do rodziców przychodzą dzieci, do dziadków wnuki. Tutaj przekazywane są wartości rodzinne. Uczymy miłości do siebie i do świata. Uczymy rozróżniać rośliny i chwasty. Uczymy pracy fizycznej.

Ale dla nas  rysuje się nowa możliwość, nieznana wcześniej, mianowicie edukacyjna funkcja  działek. Zapraszanie do ogrodu szkół, organizowanie ścieżek edukacyjnych – to wszystko jest już praktykowane, choć powinno być w szerszej skali. Musimy wychować sobie przyszłych działkowców. W kilku słowach zawarta została cała idea ogrodnictwa działkowego.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Prezesa Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD, który reprezentując Krajowy Zarząd PZD, przekazał na ręce prezesa ogrodu okolicznościowy puchar i dyplom wraz z licznymi upominkami ufundowanymi przez Prezesa PZD p. Eugeniusza Kondrackiego. Nie zabrakło również pucharu i dyplomu od Okręgu.

Jubileusz 65- lecia ogrodu  nie mógł obyć się bez uhonorowania wybitnych działkowców. Prezes Okręgu w asyście Członka Okręgowej Rady dokonał uhonorowania działkowców, złotą,  brązowymi i srebrnymi odznaczeniami „Zasłużonego Działkowca.

Przy dobrej muzyce, jubileuszowym torcie malinowym oraz przepysznych daniach, działkowcy bawili się do późna. Atmosfera była wspaniała i niezapomniana.

 

mgr Małgorzata Jasińska - Kierownik OFK Grudziądz

 

Facebook