• Slider 15

40 lat minęło jak jeden dzień- Jubileusz Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Niezapominajka" w Grudziądzu.

„…Mimozami jesień się zaczyna, Złotawa krucha i miła..”

 

Tegoroczne obchody Dnia Działkowca w grudziądzkiej Niezapominajce rozpoczęły się w sobotę 23 września 2023 roku, w Domu Działkowca. Prezes Zarządu Pani Małgorzata Jasińska otwierając obchody jubileuszowe, w pierwszy dzień jesieni,  szczególnie ciepło powitała przybyłych na uroczystość działkowców, użytkujących swoje działki od początku istnienia ogrodu.

Uroczystości dożynkowe to nie tylko święto każdego działkowca, lecz również okazja uświadomienia sobie, jak przemienny jest rytm życia, jego zmienność i różnorodność: narodziny i śmierć, koniec zimy i nadejście wiosny, zasiew i zbieranie plonów.  Jednak tylko ten cieszy się z plonów, kto sumiennie wypełniał swoje obowiązki. Przysłowie ludowe mówi, że „kto w żniwa próżnował, będzie w zimie biedował.”

Pani Małgorzata w swoim krótkim wystąpieniu , podsumowała te 40 lat, przedstawiając najważniejsze wydarzenia, tworzące historię ogrodu. Założenie energii elektrycznej, budowa sieci wodnej , budowa świetlicy ogrodowej, założenie monitoringu, bramy sterowane elektronicznie. Na przestrzeni tych lat ogród zmienił się nie do poznania. Unowocześnienie infrastruktury ogrodowej możliwe było dzięki społecznej pracy działkowców,  dotacjom z okręgu. Jednak najważniejszym- prezentem na tegoroczny jubileusz, który  dzięki zaangażowaniu członków zarządu, mógł zostać zrealizowany,  był udział w programie grantowym i uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej w wysokości  98 400 zł.

Następnie Prezes podziękowała za współpracę członkom Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Komisji Energetycznej. Odbyło się wręczenie upominków członkom zarządu ogrodu. Podziękowania skierowano również do osób angażujących się w sprawy naszego ogrodu.

Odczytano list gratulacyjny od Prezesa Okręgu Pana Piotra Gadzikowskiego, który członkowie zarządu otrzymali wraz z ufundowanym pucharem na Okręgowym Dniu Działkowca w Toruniu.

Prezes Zarządu za swoją działalność otrzymała piękny kosz dożynkowy, który jest nie tylko symbolem dożynkowym, ale w nim jest wszystko co dobre i złe  - można powiedzieć , wszystko to co przez te 9 lat wydarzyło się w naszym ogrodzie- to symbol radości, szczęścia, ale także łez, zwątpienia.

 

 „…Nie odnajdzie więcej nas ta sama chwila…” „…Trwaj, chwilo, trwaj, jesteś taka piękna!...”, „… Niech każdy dzień dodaje nam sił…”

 

Po części oficjalnej odbyły się mecze w piłkarzyki, był urodzinowy tort nawiązujący do nowej inicjatywy naszego ogrodu. Przy dźwiękach muzyki przystąpiono do degustacji przygotowanych potraw, przy suto zastawionych stołach i pysznej zupie gulaszowej gotowanej w kuchni polowej, zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

 

 Tekst/foto: Prezes ROD „Niezapominajka”- mgr Małgorzata Jasińska

 

Dodaj komentarz