Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

13,421 Paragraf Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RFWychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

„Tworzymy warzywnik!” – cz. I – Przygotowanie miejsca

2022-03-28 12:19

Jeżeli czytasz ten artykuł oznacza to, że nastąpił swego rodzaju przełom, a na działce czas na zmiany. Marzysz o spożywaniu zdrowej żywności, wyhodowanej przez siebie z sercem - smacznej i ekologicznej. Dodatkowo o zawrót głowy przyprawiają cię kwoty na paragonach za zakupy spożywcze. Nagle w Twojej głowie pojawia się pomysł – własny warzywnik!

Mały ogród warzywny dla początkujących | Dom.pl

 

Do wszystkiego należy podejść z głową, żeby później cieszyć się wygodą pracy, zdrowymi, a przede wszystkim obficie owocującymi roślinami.

 

W pierwszej kolejności wybieramy miejsce, w którym nasz warzywnik będzie się znajdował. Należy tą kwestię odpowiednio przemyśleć, bowiem jest szereg warzyw wieloletnich, których przesadzanie w późniejszym czasie będzie miało na nie niekorzystny wpływ.

 

Na co należy zwrócić uwagę planując umiejscowienie warzywnika?

 

  • Ukształtowanie terenu – najlepszym wyborem będzie płaska powierzchnia
  • Nasłonecznienie – należy zwrócić uwagę na to, żeby warzywa miały jak najwięcej słońca – to dzięki niemu będziemy cieszyli się obfitymi zbiorami
  • Dostępność – należy wybrać takie miejsce, w którym warzywniak nie będzie na przyszłość przeszkadzał użytkownikowi działki, ale tez będzie do niego nieskrepowany dostęp, bowiem warzywa należy regularnie pielęgnować, a także podlewać.

 

Miejsce wybrane, a więc czas na odpowiednie przygotowanie gleby w celu zapewnienia warzywom jak najlepszych warunków do wzrostu i owocowania.

 

Tworzenie warzywnika należy rozpocząć od przekopania gleby i jej wyrównania. Miejsce pod warzywniak musi być bardzo dokładnie oczyszczone z kamieni, gałęzi oraz pozostałości po wcześniejszych uprawach. Idealna gleba do uprawy warzyw nie powinna być ani zbyt lekka, ani za bardzo zbita. Powinna mieć tzw. strukturę gruzełkowatą, być przewiewna i przepuszczalna, ale przy tym mieć dużą pojemność sorpcyjną i wodną, a także szybko nagrzewać się wiosną.

Jesienne przekopywanie ziemi w ogrodzie - murator.pl

 

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie odczynu pH gleby. Większość warzyw najlepiej rozwija się na glebach o pH w granicach 6.0-6.8, czyli na glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

 

Ostatnim krokiem przy tworzeniu warunków sprzyjających wzrostowi i rozwojowi warzyw jest spulchnienie gleby przy pomocy szpadla, bądź glebogryzarki i nawożenie jej najlepiej za pomocą kompostu z własnego kompostownika.

Spulchnienie gleby – pierwszy krok do polepszenia żyzności

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Facebook