Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

Program DGCS PZD System wsparciem dla Zarządu ROD

Program komputerowy DGCS PZD System to program stworzony z myślą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest wsparciem dla Zarządu ROD w każdym aspekcie zarządzania ogrodem. Starannie i umiejętnie prowadzony staje się "prawą ręką" każdego Zarządu ROD. W celu uzyskania informacji o programie - prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.

Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
DGCS PZD System

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarządów ROD, co do możliwości skorzystania z szybkiej pomocy w zakresie obsługi dedykowanego dla PZD programu komputerowego DGCS PZD System, uruchamiamy numer telefonu 56 655 33 34 wewn. 17. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, lub poprzez e-mail: dgcs@pzdtorun.pl UWAGA! W związku z zaistniałą sytuacją w kraju udostępniamy dodatkowy numer telefonu 690 190 857, pod którym pomoc uzyskać można również w weekendy, a także w tygodniu nawet po godzinie 16:00! Link do programu :

Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

„Uwaga! Oszustwo finansowe w ROD”

2022-04-25 14:04

W jednym z ROD z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD doszło do kradzieży znacznej kwoty pieniędzy z konta ogrodowego, w wyniku skrajnie nieodpowiedzialnego postępowania osób upoważnionych do dysponowania środkami finansowymi działkowców. Skarbnik ROD wraz z prezesem założyli internetowy dostęp do konta ROD w ten sposób, że operacje finansowe mógł wykonywać jednoosobowo skarbnik poprzez aplikację bankową oraz poprzez kartę bankomatową. Działanie takie było niezgodne z obowiązującymi w Polskim Związku Działkowców zasadami, które wymagają dwuosobowej reprezentacji zarządu ROD przy dokonywaniu wszelkich operacji finansowych np. przelewów. Aplikacja bankowa została zainstalowana na prywatnym telefonie skarbnika. Kilka dni temu skarbnik ROD dokonał zakupu akcji jednej z firm, poprzez link wyświetlony na jednym z portali społecznościowych. Korzystał w tym czasie z prywatnego laptopa. Natychmiast skontaktowała się z nim osoba rzekomo koordynująca zakup akcji. W celu weryfikacji prosiła tez o podanie dokładnych danych osobowych, co też Pan skarbnik uczynił. Następnie poleciła zainstalować na telefonie prywatnym aplikację. Na tym samym telefonie była zainstalowana aplikacja do konta ogrodowego. Prawdopodobnie tą drogą został wykradziony dostęp do konta ogrodowego, z którego  w ciągu kilku dni „zniknęło” ponad 100 tys. zł! Z historii konta wynika, że założono nowe konto na nazwisko skarbnika, na które przelano pieniądze ogrodowe, a następnie po zamianie złotówek na dolary amerykańskie – przelano pieniądze na konto na Seszele. Sprawa została zgłoszona na policję oraz do banku, ale bank uznał, iż nastąpiło świadome udostępnienie danych osobowych, więc reklamację rozpatrzył negatywnie. Policja postanowiła przekazać sprawę do prokuratury.

          Cała sprawa obrazuje skrajną nieodpowiedzialność osób upoważnionych do dysponowania środkami finansowymi ROD. Pomimo wyraźnego zakazu ze strony PZD do zakładania kart bankomatowych oraz obowiązku dwuosobowego potwierdzania operacji finansowych w ROD – prezes ze skarbnikiem wyrazili zgodę w banku na jednoosobowe dokonywanie przelewów i wypłacanie gotówki przez skarbnika ROD. Kolejnym błędem było dokonanie przez skarbnika zakupu akcji przez Internet - za pomocą linku znalezionego na portalu społecznościowym - co już powinno wzbudzić nieufność użytkownika, gdyż taką drogą najczęściej dochodzi do wyłudzeń pieniędzy. Mało tego – skarbnik podał telefonicznie wszystkie dane osobowe komuś, kto przedstawiał się tylko imieniem i twierdził, że weryfikuje dane w celu zakupu akcji spółki. Tak więc wielokrotnie nastąpiło złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa dostępu do konta i danych osobowych. Hakerzy z łatwością mogli włamać się do danych logowania w zainstalowanej w telefonie aplikacji bankowej i ukraść pieniądze z konta, gdzie zgromadzone były wszystkie środki finansowe ROD. W wyniku tego zdarzenia ogród utracił możliwość bieżącego funkcjonowania, a działkowcy ponieśli niepowetowane straty finansowe.

          O całej sytuacji  został powiadomiony Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski PZD dopiero dwa dni później. Natychmiast Prezes Okręgu p. Piotr Gadzikowski spotkał się z przedstawicielami Zarządu ROD (w tym z prezesem i skarbnikiem), aby wyjaśnić sytuację i podjąć odpowiednie działania. Wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie zasad prowadzenia gospodarki finansowej w ROD zostaną wyciągnięte konsekwencje statutowe, jak i działania zmierzające do pokrycia szkody, poprzez zgłoszenie do Prokuratury.

Opisana historia jest obrazem naiwności osób, które powinny być wyczulone na odpowiedzialne dysponowanie ogrodowymi środkami finansowymi, należącymi do wszystkich działkowców z macierzystego ROD. Za złamanie przepisów związkowych i narażenie działkowców na tak ogromną stratę finansową grożą konsekwencje karne. Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławki PZD podjął decyzję o pomocy dla poszkodowanego ROD w bieżącym regulowaniu rachunków, aby nie narażać działkowców na jeszcze większe straty finansowe.

 

Opracowała:

Mgr inż. Anna Bołądź

Facebook