Masz pytanie?
Subskrypcja

Ostatni produkt
Znowelizowany Statut PZD

Uchwalony 09 grudnia 2017 roku podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

09 grudnia 2017 roku, na Nadzwyczajnym  XIII Krajowym Zjeździe Delegatów PZD został uchwalony statut PZD, który 23 lutego 2018 roku został zarejestrowany przez KRS.
 

STATUT POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW (tekst jednolity)

 

Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl  znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

Przewodnik po ustawie o ROD

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

 

Jak oceniasz naszą stronę www?
Sonda
Dyżury prawnika

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd Toruńsko - Włocławski PZD z dniem 01 grudnia 2018 roku uruchamia dyżury prawne, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 16:00, pod numerem telefonu 56-655-33-34 wewnętrzny 14. W czasie dyżurów można uzyskac porad prawnych z zakresu Ustawy o ROD, Prawa budowlanego oraz przepisów wewnątrzzwiązkowych. W ciągu tygodnia można kierować zapytania drogą poczty e-mail na adres: prawnik@pzdtorun.pl

Inwestycje w ROD

Modernizacja infrastruktury w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest bardzo ważnym elementem działań PZD. Aby przybliżyć Zarządom ROD tematykę prawidłowego wnioskowania i rozliczania dotacji finansowych z puli OZ Toruńsko - Włocławskiego PZD uruchamiamy infolinię, gdzie Zarządy ROD mogą uzyskać odpowiedzi w temacie dotacji. Informacji udziela inspektor ds. inwestycji OZ PZD pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 15, lub przesyłając zapytanie na adres e-mail: inwestycje@pzdtorun.pl

Finanse i księgowość

W Okręgu Toruńsko – Włocławskim powołane są na dzień dzisiejszy trzy Ośrodki Finansowo-Księgowe służące zarządom ROD. Zadaniem ośrodków jest prowadzenie spraw finansowo-księgowych ogrodów w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości jak również zapisów Zakładowego Planu Kont PZD. . Polecamy Zarządom ROD korzystanie z oferty ośrodków. Informacje pod numerem tel. 56-655-33-34 wewnętrzny 16, lub e-mail: ksiegowa@pzdtorun.pl

„Magiczna Dżungla” w Toruniu.

2018-09-18 15:41

W dniach 15-16 września 2018 roku w Toruniu w „Arenie Toruń” odbył się Festiwal Roślin Owadożernych – „Magiczna Dżungla”. Został on zorganizowany w Grodzie Kopernika po raz pierwszy.

Wystawcy prezentowali wiele gatunków roślin i dzięki czemu powstała magiczna dżungla. Podziwiać można było wiele imponujących ekspozycji roślin owadożernych (dzbaneczników, muchołówek czy rosiczek), żywych kamieni, kaktusów, storczyków, oraz innych roślin egzotycznych. Organizatorzy podzielili teren wystawy na komfortowe strefy, które ułatwiały zwiedzanie. Jedną ze stref była specjalna strefa dydaktyczna, w której można było wziąć udział w warsztatach dotyczących przesadzania, rozsadzania oraz przycinania prezentowanych roślin, ich rozmnażania, zapytania i zbierania nasion oraz ich uprawy w warunkach domowych.

Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zebranych miłośników roślin. Kolejną strefą była strefa sprzedaży, w której prosto od hodowców można było zakupić interesujące gatunki roślin, nadające się do uprawy w warunkach domowych, jaki i rośliny trudniejsze w uprawie dla wytrawnych hodowców. Poza roślinami zakupić można było akcesoria służące do ich uprawy takie jak np. podłoże czy doniczki. Trzecią strefą była strefa egzotyki, gdzie można było podziwiać ciekawe rośliny nieowadożerne takie jak storczyki, żywe kamienie czy mimozy, które są bardzo fascynujące. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach festiwalu dla których utworzono strefę atrakcji dla dzieci. Stworzony został owadożerny dom strachu, miejsce, w którym dzieci mogły poczuć dotyk gadów oraz dmuchane zjeżdżalnie. Na terenie Areny Toruń ustawione zostały kolorowe plansze informujące odwiedzających o nazwach roślin, ich pochodzeniu, uprawie i pielęgnacji. Tablice te spełniały swoje zadanie, gdyż wokół nich cały czas znajdowali się zaciekawienie odbiorcy.

Festiwal Roślin Owadożernych – „Magiczna Dżungla” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podczas dwudniowej imprezy miejsce to odwiedziło bardzo dużo osób. Spotkać można było działkowców z rodzinami, wycieczki szkolne czy też pojedyncze osoby, które są miłośnikami roślin.

 

Przygotowała:

mgr Blandyna Łubkowska

redaktor współpracujący miesięcznika „działkowiec”

instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD 

 

 

 

Facebook